20. března 2009 17:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chodovský porcelán zachrání Vietnamci

Chodovská porcelánka má nového majitele. Zachrání jí to? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chodovská porcelánka má nového majitele. Zachrání jí to? | foto: ČTK

KARLOVY VARY Za závod krachující společnosti Karlovarský porcelán (KP) v Chodově na Sokolovsku zaplatí jeho nový vlastník 25,6 milionu korun. Je jím firma Epiag Lofida - Porcelán CZ z Dalovic u Karlových Varů, kterou vlastní česko-vietnamský pár. Orientuje se hlavně na dekorace exkluzivního porcelánu pro náročnou klientelu.

Epiag byl jediným ze zájemců o porcelánku v Chodově, která vyrábí tradiční růžový porcelán. Firma musela už při podání nabídky složit jistinu ve výši deset procent z nabídnuté ceny. Nekupuje závod jako celek, ale soubor movitého a nemovitého majetku, materiálu a ochranných známek.

Za nemovitý majetek má zaplatit 16,9 milionu korun, movitý majetek je vyčíslen na 5,2 milionu korun a za ochranné známky zaplatí Epiag celkem 3,5 milionu korun.

Ředitel závodu v Chodově Pavel Štěpán uvedl, že firma Epiag je seriózním subjektem podnikajícím v porcelánovém odvětví. Orientuje se hlavně na dekorace exkluzivního porcelánu pro náročnou klientelu. Výrobní programy obou továren by se tedy mohly vhodně doplňovat a mít i společné zákazníky, domnívá se Štěpán.

V Chodově po krizi KP zůstalo kolem 85 zaměstnanců z původních asi 120. "Všichni nevydrželi ten tlak a raději odešli. Na ty kvalitní mám kontakty a pokud výroba i nadále pojede, určitě se vrátí zpět," konstatoval Štěpán. Pokračovat kontinuálně ve výrobě se ale asi nepodaří. Převzetí závodu novým vlastníkem nějaký čas potrvá.

Co bude s dalšími závody KP v Nové Roli, Klášterci, Lesově a s provozem sítotisku v Karlových Varech, není zatím jasné. Provoz se v nich má zastavit 31. března. Věřitelský výbor se sejde opět v pondělí. Podle Čermína zájemci o porcelánky jsou a věřitelé zatím žádnou z nabídek nezamítli. Jednání se patrně povedou především o částkách, které zájemci nabídli.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.