23. června 2008 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chorvatský 'Seznam' koupili Češi

Po této akvizici se Centrum Holdings zařadí mezi největší internetové firmy v regionu střední a východní Evropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po této akvizici se Centrum Holdings zařadí mezi největší internetové firmy v regionu střední a východní Evropy. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Tuzemská internetová skupina Centrum Holdings získala 75procentní podíl v nejnavštěvovanějším chorvatském portálu Net.hr. Dosavadní vlastník, chorvatská firma Proficio, si ponechá čtvrtinový podíl a bude se dále podílet na rozvoji portálu. Obě strany se dohodly, že cenu nezveřejní.

Portál Net.hr zaznamenává v posledních letech silný růst. Stránky navštíví měsíčně více než 725.000 návštěvníků.

Po této akvizici se Centrum Holdings zařadí mezi největší internetové firmy v regionu střední a východní Evropy. Jeho značky nyní podle mluvčího Petra Kapalína evidují téměř 6,5 miliónu unikátních návštěvníků měsíčně.

Uvozovky dolníPředpokládám, že chtějí příjmy z reklamy a dalších komodit v Chorvatsku stejně, jako je mají tady. V ČR nemají prakticky jak expandovat...Uvozovky horní

"Vidíme velký potenciál pro rychlý růst Net.hr v Chorvatsku i další příležitost k expanzi v celé oblasti Jadranu," uvedl generální ředitel Centrum Holdings Pavel Mucha.

Centrum Holdings se podle internetového odborníka Daniela Dočekala pokouší být opravdu nadnárodní společností a proto expanduje mimo poměrně malý a omezený trh České republiky. "Předpokládám, že chtějí příjmy z reklamy a dalších komodit v Chorvatsku stejně, jako je mají tady. V ČR nemají prakticky jak expandovat, jediné komu by mohli "ukusovat" z koláče je Seznam, a to prozatím stále nevypadá jako moc pravděpodobné," řekl analytik.

Podle hlavního vlastníka Proficia Davida Susmana umožní investice Centra portálu Net.hr mnohem rychleji růst. "Transakce také ukazuje na velký potenciál chorvatského internetového trhu a na to, že Chorvatsko je skvělou investiční příležitostí," dodal.

Centrum Holdings provozuje v Česku mimo jiné portály Centrum a Atlas, zpravodajský server Aktuálně nebo českou verzi komunikační služby ICQ. Nedávno koupilo inzertní server Cars.cz.

Podle dubnových výsledků kraloval českému internetu v počtu uživatelů za den Seznam s 2,2 milionu uživatelů denně, druhé byly Novinky s téměř 796.000 čtenáři za den a třetí Centrum s průměrem 555.400 uživatelů.