12. listopadu 2007 15:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chovatelé prasat žádají miliardu korun

BRNO Čeští chovatelé prasat si stěžují na nízké výkupní ceny masa a stále rostoucí náklady na chov. Po ministerstvu zemědělství požadují dotace ve výši 2,50 koruny za kilogram živé váhy, celkem asi miliardu korun. Ministr zemědělství Petr Gandalovič však oznámil, že s dotacemi pro chovatele nepočítají.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby už okolní státy podobné opatření na podporu chovatelů přijaly. Pokud se proto nezavedou i v Česku, omezí se domácí chovy prasat, čímž se sníží soběstačnost ve výrobě masa, zvýší se dovoz a vzrostou ceny, řekl Veleba.

Podle Gandaloviče by však měli chovatelé prasat potíže překonat sami. S tímto názorem prý půjde na úterní jednání s farmáři.

Zemědělci na podporu svých požadavků plánují na 23. listopadu demonstraci před budovou ministerstva zemědělství. Tam by se měli dopravit koňským povozem a pracovníkům ministerstva předat zatím utajované "dárky". "Potom pojedou s koňmi na Václavské náměstí, kde budou rozdávat z vozu vepřové speciality, lépe řečeno zabíjačkové, jako jsou jitrnice či jelita," uvedl Veleba. 

"Jsme v situaci, kdy nejsou alternativy. Krmiva jsou oproti loňsku dražší o 40 procent. Výrobní náklady na kilogram živého vepřového masa dosahují 35 korun, ale cena na trhu se pohybuje kolem 29 korun," řekl Jaroslav Hajda z Českého svazu chovatelů prasat.

Slovensko prý chovatelům přispějě
Zemědělci požadují aktivnější přístup ministerstva zemědělství k problému tuzemských
chovatelů prasat. Vláda by se podle nich měla inspirovat v okolních zemích, kde prý stát chovatele hospodářských zvířat podporuje utajenými dotacemi a získáváním grantů z Evropské unie.

"Okolní země už k podobným opatřením přistoupily, Slovensko dá letos chovatelům prasat 400 milionů korun. U nás se chová dva a půl krát více prasat. Proto požadujeme jednu miliardu korun," řekl Bohumír Rada z národního odbytové družstva Centroodbyt.

O podpoře farmářů v sousedních zemích Gandalovič neví. "Pokud ale získáme důkazy o tom, že okolní státy svým chovatelům vyplácejí podpory nad rámec evropských dohod, a poruší tak trh, tak proti tomu vystoupíme," řekl.

Ztráta v odvětí chovu prasat v České republice dosáhne v letošním roce dvou miliard.  "Pokud se s ministrem nedohodneme, hrozí, že koncem druhého čtvrtletí příštího roku vyrobí čeští chovatelé méně masa, staneme se závislí na dovozu a vývoj cen vepřového masa v obchodech bude kopírovat současný vývoj cen u másla," dodal Veleba.
ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz