26. února 2009 11:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chrenek může KB připravit o miliardu

Tomáš Chrenek na fotografii z ledna 2009 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chrenek na fotografii z ledna 2009 | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Společnost Moravia Energo miliardáře Dušana Chrenka, na jejichž akciích v minulosti vydělal i expremiér Stanislav Gross, dělá hluboké vrásky šéfům Komerční banky. Ta může kvůli potížím jednoho z velkých klientů přijít až o miliardu korun. Podle banky jde o významného klienta ze sektoru rozvodu a prodeje elektrické energie. Trhy spekulují, že jde právě o jednu ze společností Chrenkova impéria.

Banka tvrdí, že celková angažovanost vůči tomuto klientovi je přibližně miliarda Kč v závislosti na vývoji kurzu eura a koruny. KB už ve čtvrtém čtvrtletí vytvořila opravnou položku, s tvorbou dalších rezerv počítá v prvním čtvrtletí. "Na základě informací, které jsou k dispozici, Komerční banka neočekává, že klient své závazky vůči bance úplně vyrovná," oznámila banka, jejimž vlastníkem je francouzská finanční skupina Société Générale.

Komerční banka loni hospodařila s konsolidovaným čistým ziskem 13,2 miliardy korun, což byl proti roku 2007 nárůst asi o 18 procent. Na letošní rok analytici počítají se ziskem v rozsahu 10,5 miliardy až 13,8 miliardy korun, převážně v důsledku hospodářských problémů. Při naplnění nejčernějších scénářů analytici letos očekávají pokles zisku asi o pětinu. Akcie Komerční banky od začátku roku, tedy asi za osm týdnů, oslabily zhruba o 45 procent.

Společnost očekává, že především vlivem ekonomického poklesu v regionu rizikové náklady v prvním čtvrtletí letošního roku přesáhnou úroveň loňského čtvrtého čtvrtletí, a to na úrovni desítek procent.

"Růst rizikových nákladů však rozhodně nebrání schopnosti Komerční banky generovat čtvrtletní zisk," uvedla banka v tiskovém prohlášení. Zároveň ujistila, že loni ani letos neevidovala jiný případ prodlení zákazníka podobného rozsahu a charakteru.

Analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička upozornil, že již ve středu se v tisku objevily zprávy o tom, že Komerční banka má přímou expozici vůči firmě Moravia Energo ve výši 30 milionů eur (zhruba 858 milionů korun). Moravia Energo přestala přitom platit podle společnosti ČEZ za dodávky elektřiny.

"Spekuluje se také o tom, že část pohledávek ČEZu vůči Moravia Energo jsou kryté garancemi Komerční banky, celková expozice spojená s tímto klientem tedy může být podle našeho názoru ještě vyšší," uvedl Lávička. Navíc lze podle něj očekávat, že banka bude letos vytvářet k této pohledávce další opravné položky, což negativně ovlivní hospodářské výsledky.

Do centra pozornosti se firma dostala na podzim 2007, když vyšlo najevo, že zhruba třetinový podíl v Moravia Energo koupil na jaře téhož roku bývalý premiér Stanislav Gross. Již v říjnu 2007 své akcie prodal společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Podle médií expremiér na obchodu vydělal zhruba 80 milionů korun. Na jaře 2008 pak akcie získal prostřednictvím Eniasu většinový majitel společnosti Dušan Chrenek. Grossovu transakci prošetřovala protikorupční policie, která ale loni v létě případ odložila.

ČTK, Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.