19. prosince 2007 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chrenek získá další polikliniky

Tomáš Chrenek na snímku z roku 2003. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chrenek na snímku z roku 2003. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA České dráhy se rozhodly pronajmout svá zdravotnická zařízení společnosti Dopravní zdravotnictví. Za ní stojí firma Agel, kterou vlastní ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Návrh smlouvy o pronájmu včera schválil jako poslední instance řídící výbor Českých drah.

Dráhy pronajímají celé své zdravotnictví, kam patří železniční nemocnice na pražských Vinohradech a polikliniky v Nymburce, Plzni, České Třebové, Olomouci a Ostravě. Celkový roční obrat železničních klinik je podle odhadů půl miliardy korun.

 Zpravodajský server Aktuálně. cz uvedl, že smlouva bude podepsána na dvacet let s ročním nájemným třicet šest milionů korun, které poroste o inflaci.

 Podle poslance ČSSD a stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha ale byly podmínky výběrového řízení šity na míru Chrenkově firmě. "Chtěl jsem kvůli tomu interpelovat ministra dopravy Aleše Řebíčka, aby tyto zvláštnosti vysvětlil," řekl LN Rath.

 Chrenkova firma byla jediným účastníkem výběrového řízení. Zadávací podmínky tendru si vyzvedlo třináct firem, splnily je tři, závazná nabídka však přišla pouze jedna.

 Že je smlouva pro České dráhy nevýhodná, potvrdil serveru také právník Asociace českých a moravských nemocnic Ladislav Fiala. "Pouze nemocnice bude v příštích deseti letech vyžadovat investice dvě stě až tři sta milionů. Smlouva je pro České dráhy nevýhodná," řekl Aktuálně.cz Fiala. Dráhy se totiž údajně zavázaly financovat všechny opravy, naopak smlouva nezavazuje nájemce k dalším investicím do rozvoje klinik.

 Rathovi se rovněž nelíbí, že firmy, které by měly o pronájem železničních poliklinik zájem, musí mít roční obrat minimálně půl miliardy korun a mít alespoň sto zaměstnanců. "Takové podmínky nemohla už předem splnit žádná společnost kromě Agelu," dodal Rath.

 Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala ale uvedl, že pronájem zdravotnických zařízení byl podle studie, kterou si dráhy nechaly vypracovat, ekonomicky nejvýhodnější.

 Jako pozitivní krok vpřed vidí pronájem poliklinik i ministerstvo zdravotnictví. "Díky šikovnému soukromému subjektu budou mít nemocnice efektivnější řízení," uvedl Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Najdete na Lidovky.cz