Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chtěl vypadat jako schopný makléř

PAŘÍŽ Chtěl si prý jenom dodat image mimořádně schopného makléře. Tak popisuje svůj čin zaměstnanec francouzské banky Société Générale Jérôme Kerviel, který jí svými operacemi způsobil ztrátu přes 4,8 miliardy eur (125 miliard korun). Vyšetřovatelům tvrdí, že se nechtěl obohatit.

Pařížský prokurátor Jean-Claude Marin řekl, že začalo Kervielovo formální vyšetřování pro podezření z podvodu, falšování listin a z jejich využívání. Podle prokurátora Kerviel přiznal, že své operace skrýval před nadřízenými, ale že nechtěl banku poškodit. Doufal prý, že bude vypadat jako mimořádný makléř a dostane vysoké prémie ze zisků, které měly jeho operace vynést.

Marin řekl, že Kerviel obcházel pravidla banky už od konce roku 2005. Vyšetřovaný makléř prý ale prozradil, že nebyl sám, kdo takto postupoval. Kerviel zůstává ve vazbě. V případě usvědčení mu hrozí až sedm let vězení a pokuta 750.000 eur.

Dohled nad akciovým trhem také dnes zveřejnil, že jeden z členů vedení banky, Američan Robert Day, 9. ledna prodával akcie Société Générale a z prodeje získal zhruba 85,7 milionu eur (asi 2,2 miliardy Kč). Obchody s akciemi mezi manažery podléhají zvláštnímu dozoru, protože manažeři mohou zneužít interních informací k vlastnímu obohacení. Dvě nadace, se kterými je Day spojen, prý o den později prodaly akcie banky za 8,6 milionu eur.

Obchody s akciemi mezi manažery podléhají zvláštnímu dozoru, protože manažeři mohou zneužít interních informací k vlastnímu obohacení. Lze proto čekat, že dozorové orgány budou podrobně zkoumat, zda manažer neměl o problémech v bance informace už dříve, a nezbavoval se akcií dřív, než ztratí na hodnotě.

Po oznámení tak vysokých ztrát, navíc s příchutí podvodu, bylo totiž jisté, že akcie prudce oslabí. To se také stalo, jejich hodnota klesla od 9. ledna o více než 22 procent. Skupina akcionářů banky už na Daye a na kohokoli jiného, kdo profitoval z důvěrných informací o bance, podala žalobu pro manipulaci s kurzy a pro zneužití informací v obchodním styku.

V případě usvědčení hrozí Kervielovi až sedm let vězení a pokuta 750.000 eur. Kerviel je od soboty v předběžné vazbě, která v souladu se zákonem vyprší dnes odpoledne. Vyšetřovatelé se snaží zjistit hlavně, zda jednal sám a co ho k jeho jednání přimělo.

Banka Kerviela obvinila, že při nepovolených operacích dal v sázku 50 miliard eur, tedy mnohem víc, než je její vlastní tržní hodnota. Bance se minulý týden podařilo operace neutralizovat, ale se ztrátou 4,82 miliardy eur. Tato verze vzbudila mnohé pochybnosti a dohady, zda se banka nepokouší touto cestou zakrýt ztráty vzniklé jinde. Société Générale mimo jiné vlastní českou Komerční banku.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...