22. srpna 2011 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chtěli utéct za nižší cenou. Telefónica si je koupila zpátky

Superrychlý internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superrychlý internet | foto: Shutterstock

PRAHA Největší tuzemský poskytovatel internetu Telefónica pokračuje ve skupování své konkurence. Kupuje malé regionální firmy, které prodávají lidem bezdrátové připojení k webu. Často tak Telefónica získává zpět své bývalé klienty, kteří od ní odešli za nižší cenou či lepšími službami.

Posledním "úlovkem" Telefóniky je společnost INet Home CZ, která měla hlavně na Plzeňsku zhruba 10 tisíc zákazníků. "Mohu potvrdit, že dceřiná společnost Telefónica O2 Business Solutions nás koupila," řekl LN jednatel společnosti Inet Home CZ Jan Kučera.

ČTĚTE TAKÉ:


Cenu ani jedna ze stran nezveřejnila. V minulosti už český lídr koupil mimo jiné podobně velké firmy jako Volný či Losan Internet.

Boj o připojení

  • V Česku je téměř 9 tisíc regionálních poskytovatelů internetového připojení.
  • Tyto firmy mají dohromady zhruba 850 tisíc zákazníků. Telefónica, největší poskytovatel internetu, má v současnosti 841 tisíc klientů s pevným připojením k síti.
  • Cena, kterou Telefónica menším firmám nabízí, se rovná dvou- až třínásobku jejich ročního obratu.
Na trhu přitom fungují tisíce malých poskytovatelů internetu, kteří mají dohromady přibližně 850 tisíc zákazníků. To je zhruba stejný počet, jako má samotná Telefónica. Podle lidí z branže si největší domácí operátor nákupy snaží udržet vedoucí pozici a také získat zpět "uprchlé" klienty.

"Počet zákazníků nám narůstá a zčásti se skutečně jedná o zákazníky, kteří odcházejí od Telefóniky," potvrzuje jednatel firmy NetDataComm David Čermák a dodává, že i jeho Telefónica kontaktovala s nabídkou na odkoupení.

Pro zákazníky malých společností, které Telefónica koupí, se akvizicí na první pohled nic nezmění, stejný zůstane vzhled webové stránky i tarify. Podle odborníků se ale největší český operátor bude během několika let snažit nalákat tyto zákazníky na své tarify.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!