Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chudí studenti dostanou stipendia

Jednání poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání poslanecké sněmovny. | foto: Lidové noviny

PRAHA Méně majetní studenti dostanou přidáno, rozhodli poslanci. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, kterou dnes sněmovna velkou většinou hlasů schválila.

Příspěvek ve výši pravděpodobně 1600 korun měsíčně by mělo dostávat zhruba 13.000 studentů. Dolní komora předlohu poprvé schválila v říjnu. Senát ji pak vrátil s dílčími pozměňovacími návrhy, které se ale stipendií netýkají.

Sněmovna dnes změny navržené horní komorou podpořila. Nyní novelu posoudí ještě prezident. Původně měla nabýt účinnosti 1. ledna 2006, což už by se ale zřejmě nestihlo. Senátoři a dnes i poslanci proto novelu i v tomto ohledu upravili.

V nové verzi nemá účinnost stanoveno konkrétní datum a odvine se mimo jiné také od toho, jak rychle se k předloze vysloví prezident a kdy norma vyjde ve Sbírce zákonů. Sociální stipendia mají po dobu deseti měsíců v roce pobírat studenti z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima.

Jsou to rodiny, které již nyní dostávají přídavek na dítě ve zvýšené hodnotě 800 korun. Výši stipendií má určovat vláda. Ministerstvo školství zatím počítá s 1600 korun. Ze státního rozpočtu by si to vyžádalo zhruba 200 milionů korun za akademický rok.

Stipendia se do původní poslanecké novely vysokoškolského zákona dostala z popudu ministerstva školství. Spoluautorka novely, lidovecká poslankyně Michaela
Šojdrová, již dříve uvedla, že sociální stipendia obsahuje i nynější zákon. Dosud ale na tato stipendia chudí studenti nemají právní nárok, protože veřejné vysoké školy nemají dost peněz.

Předloha má ale zavést i řadu dalších novinek. Do příjmů, které rozhodují o tom, zda má rodina nárok na státní sociální dávky, se nebudou počítat příspěvky studentovi na koleje, menzy či zahraniční stáže.

Součástí novely jsou například i nová pravidla pro hospodaření vysokých škol. Norma má zvýšit částku, kterou si školy mohou odečíst ze základu daně. Navíc by mohly nevyčerpaný příspěvek státu na činnost převádět do dalšího roku, což zatím nelze.

Předloha také mimo jiné ukládá školám zveřejňovat závěrečné diplomové práce.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...