Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chudší lidé v pasti dluhů

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zdražování a s tím spojený růst životních nákladů zatím nemá žádný vliv na ochotu Čechů zadlužovat se. Dluhy domácností u bank a finančních institucí narostly podle posledních údajů ČNB za první čtyři měsíce tohoto roku o dalších 44 miliard korun a dosáhly úrovně 770 miliard korun.

Zvyšování zadlužení českých domácností zatím podle ekonomů žádná úskalí nepředstavuje. V porovnání s obyvateli zemí západní Evropy jsou totiž Češi zadluženi jen minimálně. Problémem ale je, že se čím dál více zadlužují lidé s podprůměrnými příjmy. Velká část z nich má pak problémy půjčky splácet.

„Tempo růstu zadlužování je nezdravě rychlé, ne pro ekonomiku, ale pro nízkopříjmové skupiny lidí,“ uvedl Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, která se zabývá vymáháním pohledávek. Tito lidé často podléhají návyku na spotřebitelské úvěry, podobně jako gambleři hraní.Právě u těchto lidí existuje největší riziko „vytloukání klínu klínem“, kdy se dostávají do potíží se splácením a snaží se dřívější dluh umořit novou půjčkou. Dluhová past, ze které už není úniku, zaklapne velice rychle. Pak nastupují už jen vymahači dluhů a exekutoři.

Mnoho dlužníků řeší své dluhy sebevraždou
Přes značné riziko jsou na trhu stále instituce, které jsou ochotné i těmto lidem půjčit. Jde ale jen o nízké částky, ovšem za velmi vysoké úroky. „Rostoucí zadlužení je pro lidi s malými příjmy smrtící, a to myslím doslova. Každoročně totiž řada zoufalých dlužníků řeší své problémy až sebevraždou,“ říká Filip.

Na nebezpečné zadlužování lidí s malými příjmy upozorňuje také Karel Suchý z Poradny při finanční tísni. „Naše poradna funguje teprve od ledna, takže ještě nemůžeme srovnávat výsledky s předchozím rokem. Zájem dlužníků o naše služby ale rychle narůstá. Od počátku letošního roku se na nás obrátilo již více než 1300 lidí,“ řekl Suchý.

Existují poradny pro zoufalé dlužníky
Typickým klientem poradny je podle něj muž nad 50 let s hrubým platem mezi 15 a 20 tisíci korunami. Celkové zadlužení těchto lidí ale dosahuje 300 až 600 tisíc korun a je rozloženo v průměru na osm až deset půjček, většinou u různých věřitelů. „Už jsme ale zaznamenali i případ, kdy měl dlužník 26 úvěrů,“ dodal Suchý.

Poradnu pro zoufalé dlužníky začal provozovat i Hynek Filip. „Máme za sebou pilotní projekt a právě zítra spouštíme ostrý provoz,“ uvedl Filip. Jde podle něj o první on-line poradnu svého druhu v Česku. Dostupná bude na adrese DebtAid.cz. K dispozici zde bude i databáze asi 150 případů, kde si klienti mohou nalézt takový, který se podobá jejich problému.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Dovolená v Řecku letos nejspíše nepřipadá v úvahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Dovolená v Řecku letos nejspíše nepřipadá v úvahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Dovolená v Řecku letos nejspíše nepřipadá v úvahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...