14. února 2008 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chuť na Yahoo dostal i Murdoch

SAN FRANCISCO Po neúspěchu softwarového gigantu Microsoft získat společnost Yahoo se kolem amerického internetového portálu točí další zájemce. Informované zdroje tvrdí, že o vytvoření partnerství s Yahoo má zájem mediální skupina News Corporation Ruperta Murdocha.

Yahoo se proti výši nabídky Microsoftu nijak kategoricky nevyslovilo, uvádí ale, že cena je příliš nízká. Softwarový obr za internetovou společnost nabízí peníze a vlastní akcie. V době, kdy nabídku předkládal, vycházela cena za jednu akcii Yahoo na 31 dolarů. Od té doby nicméně akcie Microsoftu klesly, takže nižší je i nabízená cena.

Přesné podmínky vytvoření podniku s Murdochovou společností zatím podle zdrojů nebyly stanoveny. O jednání mezi Yahoo a News Corp se píše jak v ekonomickém listě The Wall Street Journal, který patří do Murdochova impéria, tak v uznávaném blogu TechCrunch. Podle těchto zdrojů má News Corp zájem začlenit svou on-line společenskou síť MySpace i další aktivity na internetu právě do skupiny Yahoo.

Yahoo posuzuje dál všechny alternativy
"Teď především není jasné, jestli se Yahoo pokouší jen o vyšší cenu, nebo jestli opravdu nechce, aby ji získal Microsoft," podotýká analytik Peter Falvey, který v investiční společnosti Revolution Partners sleduje právě odvětví vyspělých technologií. Převzetí společnosti Yahoo by bylo druhou největší akvizicí v sektoru, po nezdařeném spojení internetové společnosti America Online a mediální skupiny Time Warner.

V rámci transakce by News Corp v Yahoo převzala významný podíl, neučinila by tak ale sama, ale patrně ve spolupráci s některým podnikem soukromého kapitálu. Jedním z cílů je zvýšit tržní hodnotu Yahoo na takovou úroveň, která bude vyšší než nabídka Microsoftu. Ten za Yahoo původně nabízel 44,6 miliardy dolarů (asi 780 miliard Kč).

Mluvčí společnosti Yahoo řekl, že firma dál pečlivě posuzuje všechny alternativy, které by byly dlouhodobě prospěšné hlavně pro akcionáře. Dnes nebo v pátek by se podle zdrojů měla opět sejít správní rada firmy a posoudit další kroky. Mluvčí News Corp nicméně k údajnému jednání s Yahoo nechtěla agentuře Reuters nic říci.

Vzhledem k aktuálním kurzům akcií na burze Microsoft za jednu akcii Yahoo nyní nabízí asi 29,50 USD, takže celá nabídka vychází na 41 miliard dolarů. Management Yahoo už v pondělí podle očekávání nabídku odmítnul jako příliš nízkou, mimo jiné s ohledem na předpokládaný růst on-line reklamního trhu. Microsoft svou nabídku považuje za adekvátní, přestože pouze nabízí takovou cenu, na které byly akcie Yahoo loni v říjnu.

Lidovky.cz