6. února 2008 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chuť podnikat v Česku roste, nejvíce za pět let

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Česká republika zažívá hospodářský boom, loni zde vznikl největší počet firem za posledních pět let. Založeno bylo přes 22 tisíc společností, což je o 27 procent více než za rok předchozí. Za rekordním nárůstem stojí zlepšující se podnikatelské prostředí v zemi, které souvisí mimo jiné i s novou daňovou reformou.

Téměř polovina z vzniklých firem byla založena v Praze, přes dvě pětiny nových podniků působí v oboru nemovitostí. Vyplývá to z údajů České kapitálové informační agentury (Čekia). Rychle rostl počet akciových společností, tento boom souvisí i s novou daňovou reformou.

 "Zájem o podnikání v Čechách roste v souvislosti s hospodářským boomem," uvedla členka představenstva agentury Čekia Petra Doležalová. Odhadla, že nové firmy mohou podnítit další růst ekonomiky. Více než 42 procent nově registrovaných společností podniká v oboru nemovitostí. "Vysoký počet firem působících v oblasti nemovitostí souvisí s velkým zájmem o investice do budov a pozemků v ČR," dodala Doležalová.

Tuzemští i zahraniční investoři podle ní dávají přednost nákupu nemovitostí prostřednictvím právnické osoby a developeři zpravidla pro každý projekt zakládají samostatný právní subjekt. Další téměř dvě pětiny nových společností působí ve velkoobchodu, maloobchodu, stavebnictví a službách jako například účetnictví, auditu, poradenství, architektuře a reklamě. "Ostatní z preferovaných odvětví se
vyznačují nízkými bariérami vstupu do podnikání," podotkla Doležalová.

Kromě hlavního města bylo nejvíce podniků loni založeno v Jihomoravském, Středočeském a Moravskoslezském kraji. "Největší počet nových firem v těchto regionech souvisí s intenzivním rozvojem v okolí ekonomických center České republiky - Prahy, Brna a Ostravy," vysvětlila Doležalová. Podnikání se zintenzivňuje zvláště na severní Moravě, doplnila.


Lidovky.cz, ČTK