3. června 2008 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chyba zastavila blok v Dukovanech

Jaderná elektrárna Dukovany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany | foto: ČTK

DUKOVANY V Jaderné elektrárně Dukovany dnes musel být zastaven jeden ze čtyř výrobních bloků kvůli lidské chybě. Pracovník u bloku číslo dvě omylem uzavřel jeden z šesti okruhů s chladicí vodou v jaderné zóně reaktoru, proto musely být odpojeny dvě turbíny.

Podle mluvčího elektrárny Petra Spilky neměla událost vliv na jadernou bezpečnost elektrárny a blok by se měl vrátit k plnému výkonu večer. "Událost představuje pouze ztrátu na výrobě elektřiny a nemá žádný vliv na okolí, neunikla při ní žádná radiace," uvedl Spilka.

Chyby se dopustil pracovník měření a regulace, který zhruba v 9 :30 omylem uzavřel hlavní ventil jedné cirkulační smyčky, čímž v ní přerušil průtok primární chladící tekutiny. Kvůli tomu stoupala hladina vody v sekundárním okruhu. Ochranné automatické systémy pak odpojily obě turbíny a rychle snížily výkon bloku. 

Po odstavení obou turbín byla pára ze sekundárního okruhu částečně vypouštěna i na střechu strojovny. Mluvčí upozornil, že šlo o čistou páru. Podobně rychlé odstavení nemuselo být v Dukovanech použito asi šest let.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.