12. listopadu 2007 7:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chybějí lidé, platy proto porostou

Výplata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výplata | foto: Lidové noviny

PRAHA I přes vyšší inflaci a životní náklady v důsledku reformy veřejných financí by si měla většina obyvatel České republiky v příštím roce polepšit. Odborníci odhadují, že reálné mzdy by se měly v průměru zvýšit alespoň o tři procenta. Rekordně nízká nezaměstnanost bude hlavní hnací silou zvyšování stávajících mezd.

„Nominální růst mezd by měl v příštím roce překročit osm procent,“ řekl předseda největší odborové centrály v Česku Milan Štěch. Vyplývá to z analýzy, kterou si Českomoravská konfederace odborových svazů nechala zpracovat. V rozpočtové sféře se předpokládá růst platů asi o 1,5 procenta a v podnikatelském sektoru mzdy porostou i rychleji než o osm procent.

Odboráři chtějí růst osm procent Za prvních šest měsíců letošního roku se podle údajů Českého statistického úřadu nominální mzda zvýšila o 7,2 procenta a reálná mzda o 4,7 procenta. Od ledna do září se průměrná měsíční mzda ve stavebnictví nominálně zvýšila o 8,9 procent a reálně o 6,6 procent. V průmyslu pak platy ve stejném období nominálně vzrostly o 7,7 procent a reálně o 5,4 procent.

„Životní náklady lidí se v roce 2008 zvýší o pět procent, a pokud by platy nevzrostly alespoň o osm procent, tak by se velké většině lidí propadla životní úroveň,“ řekl Štěch. Průměrný měsíční příjem v České republice se sice pohybuje mezi 20 a 21 tisíci, ale podle Štěcha nejvíce lidí pobírá plat mezi 15 a 16 tisíci korun a právě u této příjmové skupiny je pro uchování či zlepšení životní úrovně nárůst mezd nejdůležitější.

Silnou zbraní ve vyjednávání bude pro odboráře i nízká nezaměstnanost. Ta v říjnu klesla na 5,8 procenta a přes mírný nárůst na konci roku by měla v příštím roce, podle odhadu ministerstva financí, klesnout až na 4,8 procenta.

Přestože vyjednávání odborů se zaměstnavateli nebude jednoduché, Štěch řekl, že věří, že zaměstnavatelé bez navýšení mezd kvalitní lidi nebudou mít. „V příštím roce musí zaměstnance lépe zaplatit, jinak jim budou odcházet,“ řekl Štěch.

Největší nárůst platů očekává v automobilovém průmyslu, informačních technologiích, zpracovatelském průmyslu a ve službách v soukromém sektoru. Právě odvětví informačních technologií bylo prvním, které masivní nedostatek pracovních sil a následný růst mezd pocítilo.

„Za poslední dva roky IT zaznamenalo prozatím největší nárůst platů a tento trend stále přetrvává,“ řekl Aleš Křížek, ředitel české pobočky personální agentury Robert Half International. V průměru rostly platy v tomto oboru o 20 procent, ale u některých pozic byl meziroční nárůst platů až o 30 procent. V příštím roce bude růst platů pokračovat, ale pravděpodobně již pomaleji.

„U dalších oborů jsme začali zaznamenávat nedostatek pracovníků s jedno- až dvouletým zpožděním,“ řekl Křížek. Například letos byl viditelný nárůst poptávky po finančních a účetních oborech.

Nedostatek pracovních sil se podle Křížka projevuje i v tom, že firmy jsou přístupnější vyjednávání o výši platu a jsou ochotny zájemci připlatit za vzdělání, praxi či znalost jazyka. „Například u účetní pozice může zájemce se znalostí jazyka dostat mezi sedmi a deseti tisíci za měsíc více než bez této znalosti,“ řekl Křížek. Největší nárůst platů očekává u specialistů a středního managementu ve všech oborech.

Najdete na Lidovky.cz