Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
25. listopadu 2010 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chyby lékařů? Pojišťovny vyplácí ročně desítky milionů

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Desítky vyhraných sporů ročně a narůstající zájem lidí soudit se kvůli chybě lékaře způsobují, že komerční pojišťovny vyplácejí stále více peněz z pojištění zdravotnických zařízení. Důvodem také je, že se odškodné zvyšuje. Proti předchozím rokům se už běžně pohybuje v řádech milionů korun.

"Poškozeným hradíme z pojistek zdravotnických zařízení stále více peněz. V posledních době vyplácíme ročně už desítky milionů korun," uvádí například za pojišťovnu Kooperativa Milan Káňa.

Dodává, že ročně pojišťovna eviduje ve středně velkých a velkých zdravotnických zařízeních, na která se zaměřují, už přes dvě stě pojistných případů.

Nárůst o 15% jak v objemu, tak v počtu
Pojišťovna Allianz zaznamenala za poslední rok nárůst zhruba o patnáct procent, a to jak v počtu případů, tak i objemu vyplacených peněz.

Ročně se přitom jedná o stovky tisíc korun. Důvodem nižší částky je fakt, že velké nemocnice a léčebny pojišťuje jen výjimečně, zaměřuje se spíše na profesně odpovědnostní pojistky ambulantních lékařů, lázní a rehabilitačních léčeben.

Sanitka - ilustrační foto

Podle zkušeností České pojišťovny se více škodních událostí vyskytuje u velkých zdravotnických zařízení, což je dáno větším počtem pacientů. "Počítáme s nárůstem četnosti i výše škod úměrně tomu, jak se zvyšuje právní povědomí pacientů a jejich snaha domoci se svých práv," říká Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Nemocnice se nechávají pojistit za miliony
V příštím roce se očekává nárůst počtu sporů, ale v souvislosti se změnami v sociální oblasti se podle právníků zvýší i odškodné. Podle pojišťoven rostou i částky, na které se nechávají nemocnice, rehabilitační zařízení, lázně, ale i soukromí ambulantní lékaři pojistit.

"Stačí jeden případ a místo pětimilionového pojistného limitu si zdravotnické zařízení najednou sjednává patnáctimilionový limit," uvádí Dagmar Koutská z České pojišťovny.

Operační sál (ilustrační foto)

Se vzrůstajícími požadavky na objem výplaty peněz v případě prokázané škody roste i částka, kterou zdravotnická zařízení každoročně za pojistku zaplatí. Například statistiky ČSOB Pojišťovny hovoří o zhruba dvojnásobném zvýšení pojistného v posledních letech.

Částka, na kterou se nechávají nemocnice a lékaři pojistit, se přitom pohybuje od pěti milionů korun až po desítky milionů. Například karlovarská krajská nemocnice má sjednaný roční limit třicet milionů korun se spoluúčastí deset tisíc korun. Platí za to ročně téměř 3,4 milionu korun.

Lékaři - ilustrační foto

Oblastní nemocnice Kolín uvádí limit ročního plnění 40 milionů korun, za který ročně vydá tři miliony. "Stejný limit pojištění profesní odpovědnosti zajišťovala Krajská nemocnice Kladno pro všechny nemocnice Středočeského kraje," informovala Alice Opočenská, ředitelka Oblastní nemocnice Kolín.

Například Fakultní nemocnice Olomouc ale uzavřela smlouvu s pojišťovnou jen na deset milionů korun. "Smlouvu jsme uzavřeli na pět let.

Odškodné se již pohybuje v řádech milionů
Desítky vyhraných sporů ročně a narůstající zájem lidí soudit se kvůli chybě lékaře způsobují, že komerční pojišťovny vyplácejí stále více peněz z pojištění zdravotnických zařízení. Důvodem také je, že se odškodné zvyšuje, proti předchozím rokům se už běžně pohybuje v řádech milionů korun.

Lékaři - ilustrační foto

V příštím roce vypíšeme nový tendr a budeme se určitě zabývat také otázkou, jaká by měla být výše nově sjednané pojistky," říká mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Většina smluv se uzavírá na dobu jednoho roku.

Mít pojistku je pro lékaře povinnost

Mít pojistku je pro nemocnice a soukromé lékaře nezbytnost. Zdravotnická zařízení totiž musí doklad o pojištění profesní odpovědnosti předkládat zdravotním pojišťovnám při uzavírání rámcové smlouvy. Na kolik se pojistí, už ale zdravotní pojišťovny nezjišťují.

"Do této věci provozovatelům zdravotnického zařízení nezasahujeme, protože se jedná o pojištění v případném odpovědnostním vztahu mezi ním a pacientem," vyjádřil se Jaroslav Svozil ze ZP Média. Stejné stanovisko zastávají i ostatní zdravotní pojišťovny.

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

POHLED: Talent, či Padája? Uměl Abraham závodit, nebo byl protežovaný?

Motocyklový závodník Karel Abraham při závodu MotoGP v Brně (17. srpna 2014) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátek večer mu přišel e-mail. Otevřel ho, lejstro ve španělštině pomocí internetového překladače přečetl, aby...

Premium

Chybí mi u nás výchova k práci. A vůle nechat lidi dělat, říká Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v kuchyni své restaurace Divinis oceňované opakovaně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chod jeho restaurací už na něm nestojí, může se víc věnovat rodině, vlastnímu vydavatelství i sobě. Udržuje se v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!