19. května 2009 16:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Chystá se zdražení dálničních kuponů

dálniční známka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dálniční známka - ilustrační foto. | foto: www.mvcr.cz

PRAHA Ministerstvo dopravy se zabývá myšlenkou na zdražení dálničních kuponů na příští rok o deset procent. Cena známky pro osobní vůz by tak byla 1100 korun. Ministr Gustáv Slamečka to zdůvodňuje rozšířením dálniční sítě o desetinu v posledních dvou letech.

Informaci přinesl server iDnes.cz. Slamečka upozornil, že vše je zatím ve stádiu úvah. "Takovýto krok je však nejprve potřeba projednat s vládou," řekl pro zmíněný server.

Naposledy se zdražovaly známky pro rok 2008; tehdy se cena pro osobní vozy zvýšila z 900 korun na 1000 korun.

Nyní by zvažované zdražení dálničních kuponů mohlo přinést do kasy fondu dopravy navíc necelých 300 milionů korun. Loni se podle mluvčího fondu Karla Hanzelky prodaly kupony za 2,7 miliardy korun.

Další novinkou pro příští rok by mohlo být zavedení takzvaných elektronických vinět. Místo samolepky by pro platbu za dálnice sloužila malá krabička, která by zřejmě fungovala v rámci stávajícího mýtného systému. Výhodou má být její přenositelnost. Zákon, který novinku zavádí, leží zatím ve sněmovně.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.