12. září 2013 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cigarety příští rok zdraží víc, než se čekalo. Krabička o 4 koruny

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí navrhuje zvýšit od příštího roku spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků více než původně plánovalo. Krabička cigaret by tak měla zdražit ve srovnání s letošním rokem o zhruba čtyři koruny oproti plánovaným zhruba dvěma korunám.

Česko musí od roku 2014 splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. Podle výpočtů ministerstva financí by podle nově odhadovaného kurzu 25,80 Kč/EUR činila spotřební daň zhruba 87,2 eura.

Ministerstvo přitom zároveň v důvodové zprávě upozorňuje, že sazby daně se mohou ještě změnit. "Vzhledem k tomu, že nelze úplně přesně predikovat, zda nedojde k dalšímu zhoršení směnného kurzu české koruny vůči euru, je možné, že na základě kurzu platného k prvnímu pracovnímu dni v říjnu 2013 zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie dojde ke korekci navrhovaných změn sazeb spotřební daně z tabákových výrobků," uvedlo ministerstvo.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní kasa by měla získat ve srovnání s již schváleným návrhem získat každý rok o 1,6 miliardy korun více na spotřební dani a desítky milionů v případě daně z přidané hodnoty.

"Vzhledem k očekávanému předzásobení subjektů tabákovými výrobky zdaněnými současně účinnou sazbou spotřební daně může být očekávaný hospodářský dopad nižší," upozornilo MF. Inflaci by zdražení mělo zvýšit podle úřadu o 0,246 procentního bodu.

Úřad navrhuje zákon přijmout Poslaneckou sněmovnou již v prvním čtení s účinností od ledna 2014.

Lidovky.cz, ČTK