2. října 2015 10:40, aktualizováno  12:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cigarety od ledna zdraží až o čtyři koruny. A kvůli EU to není naposled

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovna schválila postupné zvyšování spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků v dalších třech letech. Sazby se zvýší poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech.

V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny. Novelu zákona o spotřebních daních nyní posoudí Senát, poté ji dostane k podpisu prezident.

Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj.

Důvodem pro zvýšení sazeb je hlavně evropská směrnice, která požaduje spotřební daň 90 eur na tisíc kusů cigaret.

Slabší kurz koruny by bez zvýšení sazeb při přepočtu požadované sazby způsobil, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Korunu oslabila intervence České národní banky v listopadu 2013. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Tabákové firmy nic nenamítají

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. Tento propočet však podle ministerstva nezahrnuje případné změny chování spotřebitelů v důsledku zvýšení cen.

Například společnost Japan Tobacco International, pod kterou patří i značky Camel nebo Winston, proti změnám nic nenamítá. Jde podle ní o dlouhodobý plán, na který se mohou firmy připravit. „Dlouhodobý plán zvyšování sazeb daní je pro podnikatelské subjekty výhodný, protože podporuje stabilitu trhu a umožňuje strategické plánování. O užitečnosti tříletého plánu změn spotřebních daní panuje široká shoda subjektů působících v tabákovém průmyslu,“ sdělila firemní ředitelka pro vnější vztahy Danica Siváková.

Počet vykouřených cigaret klesá

V Česku se dlouhodobě snižuje počet vykouřených cigaret, spotřeba se podle dat Českého statistického úřadu snižuje od roku 2007. Tehdy každý Čech vykouřil v průměru 2345 cigaret, poslední údaje hovoří o spotřebě 1904 cigaret na Čecha ročně.

V Česku je díky jedné z nejnižších spotřebních daní málo pašovaných cigaret, podle studie KPMG jde přibližně o třicetinu trhu. Loni bylo podle společnosti na trhu 440 milionů nelegálních cigaret a stát na nelegálních aktivitách tratil 1,33 miliardy korun.

Schválená novela také upravuje některá pravidla související se správou spotřebních daní. Týká se to například vratky spotřební daně z nafty u zemědělců, tzv. zelené nafty. Nárok na vratku části daně v rámci zemědělské prvovýroby nevznikne, pokud Evropská komise rozhodne, že veřejná podpora poskytnutá konkrétnímu příjemci byla protiprávní a je neslučitelná s vnitřním trhem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz