15. srpna 2007 9:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čína může „torpédovat“ dolar

Padělání zboží v Číně působí americkým firmám velké ztráty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padělání zboží v Číně působí americkým firmám velké ztráty. | foto: AFP

WASHINGTON/PRAHA  Spojeným státům a Číně se nadále nedaří najít společnou řeč v otázce ochrany autorských práv na průmyslové a duševní vlastnictví. Americká administrativa se proto v pondělí obrátila na rozhodčí panel Světové obchodní organizace (WTO) se žádostí o zprostředkování řešení sporu.

Američané tvrdí, že nedůslednost čínských úřadů při ochraně autorských práv připravuje producenty softwaru, hudby, knih a dalšího značkového zboží o miliardy dolarů ročně v důsledku ušlých zisků. S podobnými stížnostmi na Čínu se kWTO v nedávné minulosti obrátily i Evropská unie, Kanada a také Mexiko.

Ačkoliv se jedná o opakovanou stížnost USA na Čínu u WTO, stupňující tlak ze strany Američanů Číňany znervózňuje. Mluvčí čínského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví Tian Lipu prohlásil v reakci na předchozí stížnost Američanů u WTO v červnu letošního roku že „podání stížnosti nebylo ze strany americké administrativy rozumným krokem“.

Některá západní média mezitím začala spekulovat o možné odvetě Číňanů. Nejkatastrofičtější spekulaci uveřejnil koncem minulého týdne britský deník The Daily Telegraph. Ten citoval dva nejmenované vysoce postavené činitele čínské vlády, podle nichž by Čína v případě zavedení obchodních sankcí ze strany USA mohla přistoupit k výprodeji amerických bondů ze svých devizových rezerv, které v červnu dosahovaly 1,33 bilionu dolarů.

To by způsobilo prudký pokles již tak klesající americké měny. Tato vize znepokojila i prezidenta George W. Bushe, který prohlásil, že podobný postup čínské vlády by byl „ztřeštěný“. Podle dalšího nejmenovaného čínského představitele, tentokrát z kruhů pekingské centrální banky, citovaného zpravodajskou agenturou Xinhua ale bezprostřední útok Číny na americký dolar nehrozí. Čína se prý i nadále bude chovat jako odpovědný hráč na mezinárodních finančních trzích.

Najdete na Lidovky.cz