21. prosince 2007 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čína skupuje americké banky

Newyorské sídlo banky Morgan Stanley | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorské sídlo banky Morgan Stanley | foto: ČTK

NEW YORK, ŠANGHAJ Americké banky a investiční společnosti oslabené krizí na trhu hypoték se stávají lákavým cílem zahraničních fondů, především z arabských zemí a z Číny. Čínský vládní fond využil situace a koupil skoro desetiprocentní podíl v bance Morgan Stanley za pět miliard dolarů.

Banka musela odepsat za poslední čtvrtletí svého fiskálního roku 9.4 miliard dolarů. Především jde o odpisy špatných hypotečních úvěrů. Je to poprvé v dvaasedmdesátileté historii banky, kdy v některém čtvrtletí došlo k ztrátě. „Oznámené výsledky jsou pro mě osobně zahanbující,“ prohlásil šéf Morgan Stanley John Mack. Ten narozdíl od svých kolegů v bankách Merrill Lynch a Citigroup nebyl přinucen odstoupit, ale prohlásil, že tento rok odmítne případné bonusy.

Čínská investice v Morgan Stanley byla druhou takto velkou investicí obří Čínské investiční korporace (CIC), kterou vláda vybavila dvěma sty miliardami dolarů a úkolem nacházet na mezinárodních trzích zajímavé investiční příležitosti. „Nepřekvapilo by mě, kdyby další čínské investice do amerických finančních institucí následovaly,“ řekl agentuře AFP Paul Cavey, ekonom banky Macquarie. Podle představitelů firmy nevzniká z investice žádné právo na zastoupení v managementu banky. CIC je údajně „dlouhodobý investor.“

Podle šéfa Morgan Stanley Macka pomohou peníze z Číny bance překonat nelehkou situaci. Čínskému investorovi se podařilo koupit podíl v Morgan Stanley v pravé chvíli. „Americký finanční trh je v krizi a odpor k zahraničním fondům ze strany americké vlády slábne, protože společnosti zoufale potřebují peníze,“ uvedl Čang Ming z čínské akademie sociálních věd. Morgan Stanley navíc není jediná banka, která přijala podobnou zahraniční investici.

Obří Citigroup prodala 4,9 procentní podíl fondu z Abú Dhabí za 7,5 miliard dolarů. Banka UBS zase přijala devět a tři čtvrtě miliardy od singapurských investorů. Čínská investiční korporace už letos koupila třímiliardový podíl ve fondu soukromého kapitálu Blackstone Group a další čínská investiční firma CITIC Securities koupila v říjnu šestiprocentní podíl v investiční společnosti Bear Stearns.

Peking se tak stane jedním z největších akcionářů v renomované americké bance Morgan Stanley, jejíž kořeny sahají do roku 1854 a doby, kdy byl John Pierpont Morgan „neoficiálním americkým centrálním bankéřem a pomáhal svým kapitálem se stavbou americké železniční sítě.