1. srpna 2007 8:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Číňané, přijďte stavět stadiony

Stadion (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stadion (ilustrační foto) |

VARŠAVA/PRAHA „Až dokončíte svá olympijská sportoviště, můžete se sbalit a přijet stavět k nám.“ S takovou výzvou se hodlají představitelé polské vlády obrátit na čínské dělníky podílející se na budování infrastruktury pro olympijské hry v Pekingu v létě 2008.

Reagují tak na nedostatek dělníků na polském trhu. Ten totiž představuje hrozbu pro přípravu fotbalového EURO 2012, jež budou Poláci hostit společně s Ukrajinou. Na rekonstrukci a stavbu fotbalových stadionů, ale také hotelů a dopravních komunikací hodlá polská vláda v následujících letech vynaložit miliardy zlotých. Podle odhadů polského ministerstva práce chybí na polském trhu zhruba jeden milion zejména mladých pracovníků, kteří se po vstupu Polska do EU na jaře roku 2004 vydali za vyššími mzdami na západoevropské trhy. Jejich absenci chce polská vláda nyní nahradit dělníky z východu, především pak z asijských zemí, jako jsou Čína nebo Indie.

„Číňané mají zkušenosti z příprav olympiády v roce 2008. Mohli by proto po dokončení svých stadionů přijet postavit i ty naše,“ prohlásil v rozhovoru pro BBC náměstek polského ministra práce Kazimierz Kuberski. Zároveň dodal, že polská vláda se s nabídkou již obrátila na vlády Číny, Indie a Vietnamu. „Pracovníci z těchto tří zemí by mohli přijet pracovat do Polska a podílet se zejména na budování fotbalových stadionů,“ vysvětlil Kuberski. Polští ministři současně věří, že sedmiprocentní růst národní ekonomiky a s ním související růst mezd přilákají zpět do země i některé z Poláků, již v minulosti odešli za lepšími platovými podmínkami do zahraničí.

O zakázky spojené s budováním infrastruktury pro EURO 2012 se budou ucházet i zahraniční firmy, včetně českých. Zástupci firem z ČR již koncem června ve Varšavě diskutovali o možnosti zapojení se do příprav EURO 2012 s představiteli přípravného výboru.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!