Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čínská ekonomika se přehřívá

Čína | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína | foto: AFP

PRAHA Hospodářství nejlidnatější země světa pokračuje ve svém masivním růstu. Zatímco v prvním letošním čtvrtletí narostla čínská ekonomika o 10,3 procenta, v tom druhém dokonce o 11,3 procenta oproti stejnému období loňska.

To je přitom nejsilnější nárůst od druhé poloviny devadesátých let. „Velmi rychlý růst je sice na jednu stranu pozitivní, protože vede k masivnímu zvyšování životní úrovně Číňanů, na druhou stranu ale s sebou přináší řadu negativ,“ míní analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

Mezi negativa řadí Mokráš například masivní poškozování životního prostředí, vyčerpávání přírodních zdrojů, růst sociálního napětí, ale i nerovnoměrný růst různých odvětví či nadbytečné kapacity. „Pro svět navíc rychlý čínský růst znamená tlak na další zvýšení cen surovin a tedy riziko vyšší inflace. kromě toho lze očekávat pokračující záplavu levného čínského zboží,“ upozornil Mokráš.

Enormní růst dostal Čínu na čtvrté místo

Čínská ekonomika se podle údajů světové banky stala čtvrtou největší na světě, když loni svým zhruba desetiprocentním tempem růstu odsunila na páté místo Velkou Británii. Na prvních třech příčkách se drží Spojené státy americké, Japonsko a Německo.

Analytici proto upozorňují, že Čína by nutně potřebovala růst zpomalit a zrovnoměrnit. O to se ostatně snaží i čínská komunistická vláda, která rozhodla, že omezí investice směřující do výstavby nových továren. V dubnu pak Čínská centrální banka přistoupila ke zvýšení základní úrokové sazby o 27 bodů na 5,85 procenta.

Ekonomové tak předpokládají, že lze ze strany čínské vlády čekat další administrativní opatření k regulaci investic. Možné je také podle nich zvýšení sazeb a rychlejší posílení čínské měny.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....