Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
20. prosince 2017 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čínská síť bezpečnostních kamer vypátrala reportéra ‚na útěku‘ během sedmi minut

Bezpečnostní kamery mohou najít a identifikovat označenou osobu během pár minut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní kamery mohou najít a identifikovat označenou osobu během pár minut. | foto: Repro BBC

Kuej-jang/Praha Velký bratr se dívá. Reportér BBC otestoval největší síť bezpečnostních kamer na světě. Před čínskou sledovací chobotnicí, která umí rozpoznávat obličeje v ulicích, se dokázal skrývat jen pár minut.

Na pořádek v nejlidnatější zemi světa dnes dohlíží přes 170 milionů bezpečnostních kamer. V příštích letech jich má přibýt přinejmenším dalších 400 milionů, a to podle skromných odhadů jen do roku 2020. Policie s jejich pomocí dokáže neuvěřitelně rychle vypátrat osobu, jejíž podobu zná. Reportér BBC John Sudworth se na vlastní kůži přesvědčil, jak efektivní tento systém je. Před „vševidoucím“ digitálním okem se dokázal schovávat pouhých sedm minut.

Naštěstí nešlo o skutečný případ, ale jen experiment. Sudworth se nestal obětí pronásledování úřady. Cílem bylo demonstrovat, jak je už nyní síť výkonná a efektivní. Peking totiž do těchto technologií mohutně investuje. Mají pomoci policii účinněji vykonávat její úkoly, a proto se oficiální činitelé rádi pochlubí dosavadními výsledky.

Kamera vás kompletně „přečte“ během okamžiku

Po celé Číně se dnes nachází kamery, které využívají pokročilou umělou inteligenci. Ty umí rozpoznat lidi podle tváře, odhadnout věk sledované osoby, její rasu a samozřejmě také určit její pohlaví. Reportér BBC byl v rámci testu označen jako podezřelá osoba. Díky fotografii jej systém ve městě Kuej-jang, více než čtyřmilionové metropoli provincie Kuej-čou, vypátral za pouhých sedm minut.

Jakmile jej zachytily a identifikovaly kamery, byl bleskurychle obklíčen a zadržen policisty. Kamerám se přitom snažil Sudworth vědomě vyhýbat. Nebylo mu to ale nic platné.

S pomocí průkazové fotografie lze už nyní vypátrat pohyb sledované osoby až týden nazpět. Je možné identifikovat, s kým se člověk setkává, jaké auto řídí a „přečte“ i registrační značky vozů. Síť dokonce umí jednotlivce spojit s jeho rodinou, kolegy a kamarády.

Pro lidi, nebo proti nim?

Moderní sledovací technologie ale mají rovněž početné odpůrce. Ti se domnívají, že elektronické oko narušuje soukromí lidí a sleduje je bezdůvodně na každém kroku. V Číně je to problém i proto, že odpůrci režimu poukazují na skutečnost, že represivní složky mohou zneužít zařízení k omezení svobod těch, kteří se staví vládě na odpor.

Podle oficiálních činitelů se ale nemusí technologie obávat nikdo, kdo neporušuje zákon. Některé zprávy přesto naznačují, že software byl už v nedávné minulosti zneužit ke sledování a pronásledování etnických menšin.

Aktivisté bojující za lidská práva kritizují také údajné zneužívání monitorovacích zařízení při sledování zaměstnanců. Peking má ale ještě větší ambice, pokud jde o bezpečnostní kamery. V budoucnu by měla rychle se rozrůstající síť nejen zabránit kriminalitě, ale dokonce ji pomoci předvídat.

Rozpoznávání obličeje kamerami se však využívá v Číně třeba i při vstupu na pracoviště nebo během výběru z bankomatů. Newsweek připomíná, že technologie už si našla cestu i ke komerčnímu využití a do segmentu služeb. V Pekingu v KFC kamera oskenuje obličej zákazníka a na základě jeho pohlaví a věku mu doporučí menu. Na veřejných toaletách v hlavní městě zase kamery brání krádežím papíru. Systém každému přidělí podle obličeje jen omezené množství.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!