12. listopadu 2015 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČÍNSKÝ BLOG: Čínská fascinace čísly zplodila největší nákupní svátek planety

Čínská ekonomika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská ekonomika. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Jedna z prvních věcí, která vás v Číně překvapí a nepřestane fascinovat, jsou čísla. Sami Číňané jsou jimi přímo posedlí. A tak třeba ve výtahu chybí 4. a 14. patro, protože číslovka čtyři zní v čínštině jako slovo smrt a podle místní silné pověrčivosti proto nosí smůlu.

Podobně zase číslo 6 znamená bohatství, v kantonské čínštině ale také pád, takže pro jistotu taky někdy chybí.

Nedávné datum 11. 11. pak má symbolickou hodnotu samých jedniček, a tak se před čtvrtstoletím rozhodlo, že se tento den vyhlásí svátkem singles. Aby se mohli mladí soudruzi a soudružky lépe seznamovat a zakládat rodiny.

ČÍNSKÝ BLOG

Blog magazínu Index LN z čínských center high-tech a financí. Cesta do Šen-Čenu a Šanghaje se zaměřuje na místní ekonomiku, trh i české podnikatele v Číně.

S postupujícími změnami a nastupujícím kapitalismem se ale svátku nezadaných ujali noví internetoví obchodníci v čele s internetovým obrem Alibabou a za posledních šest let z něj udělali největší slavnost nakupování na planetě.

Symbolicky první miliardu pak zdejší online jednička vydělala už za prvních osm minut. Ono také 8 zní v čínštině jako štěstí, nebo bohatství. Jestli nám i slibovaný příchod Alibaby na český trh přinese štěstí, bohatství, nebo bude spíš připomínat nájezd 40 loupežníků (i s tím symbolickým číslem) teprve uvidíme.

Můžeme se ale vsadit, že v takovém případě budeme jako první evropská země slavit den nezadaných. Minimálně v nakupování. A také že se rozhodně čínský internetový gigant rozhodně nespokojí s jiným, než prvním místem na našem piditrhu.

Ach ta symbolika.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky