30. října 2008 10:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čistky v dozorčích radách

Nemocnice v Třebíči patří také kraji. I tam se vymění vedení? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice v Třebíči patří také kraji. I tam se vymění vedení? | foto: Lidové noviny

OSTRAVA/PRAHA Vítězství ČSSD v krajských volbách přinese pořádný personální průvan do mnoha firem a podniků se státní účastí. Třást se musí především členové dozorčích rad kooptovaní ODS. „Ke změnám rozhodně dojde. Máme totiž rozdílné názory na vedení podniků, než měli naši předchůdci,“ potvrdil LN pravděpodobný hejtman Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.

Nejdříve dojde k čistkám v krajských nemocnicích, kde lze počítat s kompletní výměnou vedení. „Je to logický krok, který se bude týkat všech dozorčích a správních rad. Nevylučuji, že v některých případech bude vedení kompletně v rukou ČSSD,“ konstatoval kandidát na hejtmana Středočeského kraje David Rath.

Poté budou následovat i státem řízené akciové společnosti. „Týká se to především firem z oblasti cestovního ruchu,“ dodal Rath. Dosluhujícímu hejtmanovi Středočeského kraje Petru Bendlovi se tyto čistky nelíbí.„Bohužel s tím nelze nic dělat. Jen čas ukáže, co to pro krajskou ekonomiku bude znamenat,“ uvedl Bendl.

Okamžitá obměna se naopak nedá čekat v dozorčí radě státního podniku Lesy České republiky. Té šéfuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Pavel Drobil (ODS) a jejím členem je například i odstupující zlínský hejtman Libor Lukáš ze stejné strany.

Dozorčí radu jmenuje zakladatel, kterým je ministerstvo zemědělství. „Dozorčí radu neplánuji obměnit. Lidé, kteří tam dnes jsou, se osvědčili,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. V dlouhodobějším horizontu se ale ministr nebrání, aby se v dozorčí radě státního podniku nová krajská reprezentace našla.

ČSSD a "její problém" Bakala
Někteří podnikatelé se už nyní krátce po volbách dostávají do ostrých konfrontací s nově přicházejícím vedením krajů. Například Zdeněk Bakala, který spolu s Ostravskokarvinskými doly získal čtyřiačtyřicet tisíc bytů, letos v srpnu prohlásil, že byty v žádném případě neprodá nájemníkům. Tím si udělal tisíce nepřátel a stal se jedním z hlavních terčů předvolební kampaně ČSSD.

Předseda moravskoslezských sociálních demokratů Lubomír Zaorálek označil před volbami veřejně Zdeňka Bakalu gaunerem a obvinil jej, že si z kraje dělá Divoký západ. Na mítincích ČSSD dostávali prostor i lidé ze sdružení Byty OKD, kteří chtějí byty co nejlevněji koupit. Pozornost věnovaná tisícům nespokojených nájemníků sociální demokracii vyšla. Kandidáti ČSSD získali ve volbách v kraji nejvíce procent z celé země.

Zdeněk Bakala je na Ostravsku největším zaměstnavatelem. Jeho firmy a především černouhelné doly zaměstnávají okolo patnácti tisíc lidí. V jeho bytech žije zhruba sto tisíc nájemníků. Celé OKD i s byty získala ještě v roce 2004 od Viktora Koláčka Bakalova společnost.

Správu svých nemovitostí na Ostravsku Bakala vyčlenil pod firmu s názvem RPG. Už tím se podle svých kritiků dopustil porušení smlouvy, která zakazuje převod bytů na jiného vlastníka. Následovalo několik prohlášení i článků v podnikovém týdeníku Horník, ze kterých nájemníci nabyli dojmu, že jim budou byty prodány. Smlouva se státem ustanovuje, že vlastník smí byty prodat jen nájemníkům za cenu, za jakou je nabyl. Nájemníci by tak dnes získali byty milionové hodnoty za cenu nového skútru.

Zaorálek: Stát by měl Bakalovy společnosti kontrolovat
Bakala však oznámil, že nic prodávat nebude a že žádný prodej neslíbil. Naopak slíbil rozsáhlé investice do zanedbaného bytového fondu, a to ve výši až jedné miliardy eur. Podle Bakalových lidí dlouho nespravované byty potřebují velké investice. V průměru 300 tisíc korun. To je možná to jediné, na čem se s nespokojenými nájemníky shodnou. „Čtyřicet let se nemalovaly chodby, třicet let se nenatírala okna, lidé mají v bytech čtyřicet let staré kuchyňské linky,“ stěžuje si Helena Řegutská z ostravské Poruby.

Řegutská patří k více než třem tisícům nájemníkům, kteří již vstoupili do sdružení Byty OKD. Nájemníci, přesvědčení o tom, že Bakala jim prodat byty slíbil, argumentují také tím, jak se prodávaly v regionu jiné podnikové byty. Za třicet či čtyřicet tisíc korun odkupovali tisíce bytů nájemníci někdejších státních kolosů, jakými byly Vítkovice nebo Nová huť. „Proč bychom my neměli dostat byty stejně?“ ptají se nájemníci v hornických bytech.

„Stát by měl nad společnostmi pana Bakaly vykonávat permanentní kontrolu,“ myslí si nejhlasitější Bakalův kritik Lubomír Zaorálek. „Ctíme zákony, ctíme své závazky a ctíme principy vlastnictví. Totéž očekáváme od jiných,“ konstatoval však Bakala ve svém prohlášení. Otázka prodeje bytů dnes není podle něj aktuální. Toto rozhodnutí nemůže změnit žádná forma nátlaku, říká Bakala.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!