16. ledna 2009 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Citigroup utrpěla vysokou ztrátu

Centrum společnosti Citigroup v New Yorku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrum společnosti Citigroup v New Yorku. | foto: ČTK

NEW YORK Americký finanční ústav Citigroup utrpěl ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu 8,29 miliardy dolarů (asi 172,9 miliardy Kč), a zaznamenal tak pátou čtvrtletí ztrátu za sebou. Před rokem banka prodělala 9,8 miliardy dolarů. Banka zároveň oznámila rozsáhlou restrukturalizaci, na jejímž konci budou dva relativně autonomní podniky.

Citigroup vyčlení slabší aktivity a rozdělí se na dvě části. První se zaměří na univerzální bankovnictví a bude fungovat jako běžná banka. Druhá část se bude věnovat investicím, bude působit jako makléřská společnost a správce aktiv pro drobnou klientelu.

Ztráta na jednu akcii činila 1,72 USD, zatímco o rok dříve to bylo 1,99 USD. Čtvrtletní ztráta je horší, než čekali analytici v anketě agentury Reuters. Ti v průměru předpokládali, že ztráta na jednu akcii Citigroup se bude pohybovat kolem 1,32 USD.

Kurz dolaru po zprávě přechodně omezil zisky proti jenu a klesly i ceny amerických státních dluhopisů.

Hospodářské výsledky dnes oznámil i konkurenční finanční ústav Bank of America, který se v noci na dnešek dohodl s americkým ministerstvem financí na čerpání až 20 miliard dolarů. Bank of America je celoročně sice v zisku, ale za čtvrté čtvrtletí má rovněž ztrátu. Analytici čekali, že ve čtvrtletí banka zisk udrží.

ČTK