20. října 2009 19:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cizinci budou moci brzy kupovat české nemovitosti

Bytový areál v Praze Nových Měcholupech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bytový areál v Praze Nových Měcholupech | foto: earch.cz

PRAHA Sněmovna dnes dala šanci novele devizového zákona, která umožní cizincům nakupovat bez omezení byty v ČR. Bez jeho přijetí by Česku hrozily sankce z Bruselu. Předlohu projedná rozpočtový výbor.

Novela má umožnit cizincům volně v Česku kupovat nemovitosti k bydlení. Jde o formální vypuštění paragrafu ze zákona, neboť cizinci již fakticky podle evropského práva nemovitosti nabývat mohou.

Letos v květnu České republice uplynula pětiletá lhůta od vstupu do unie, po kterou cizinci nemovitosti kupovat nemohli. "Katastrální úřady ustanovení nevyužívají," řekl před poslanci ministr financí Eduard Janota.

Lhůta se týkala domů a bytů, pro zemědělskou půdu a lesy je ochranné časové období o dva roky delší.

Letos v červnu sněmovna stejnou novelu zamítla. Janota upozornil, že pokud nebude přijata, Česku by hrozily sankce několik tisíc eur denně do zjednání nápravy.

Vláda chtěla, aby sněmovna schválila předlohu už v prvním čtení. Poslanci ale byli proti a poslali novelu k projednání výboru.

ČTK, Lidovky.cz