3. října 2016 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cizinci měli v restauraci dražší jídlo. Odmítli je dokonce i na internetu

Diskriminace. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diskriminace. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce zjistila v dubnu, květnu a červnu pět případů diskriminace spotřebitele. Stalo se tak během 257 kontrol. Šlo mimo jiné o účtování vyšších cen cizincům v restauracích.

Inspekce za tyto prohřešky uložila šest pokut v celkové výši 107 tisíc korun. K diskriminaci spotřebitele došlo především v restauracích.

Ve dvou případech nebyl zákazník obsloužen, v dalším došlo k odmítnutí přijetí internetové objednávky. „Ve dvou případech z důvodu národnosti byly v restauračních zařízeních cizojazyčně hovořícím spotřebitelům účtovány vyšší ceny,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Při kontrolách ČOI zároveň zjistila porušení právních předpisů ve 129 případech, tedy v polovině kontrol. Ve 36 případech šlo o porušení zásad poctivosti prodeje výrobků a služeb.

Dalších 34 prodávajících řádně neinformovalo zákazníky o cenách výrobků či služeb. Celkem tak během kontrolní akce ČOI udělila 159 pokut v celkové hodnotě 780 tisíc korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz