Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cizinci mohou kupovat akcie Gazpromu

Ruský plynárenský monopol Gazprom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský plynárenský monopol Gazprom. |

MOSKVA Akcie ruského plynárenského gigantu Gazprom budou moci vlastnit cizinci. Tržní hodnota Gazpromu je nyní asi 150 miliard dolarů. Společnost pokrývá asi čtvrtinu spotřeby zemního plynu v Evropě.

Zahraniční investoři dosud mohli vlastnit pouze malou část jeho depozitních certifikátů ADR. Moskva totiž koncem 90.let zvláštním zákonem, který nyní Putin liberalizoval, omezila práva zahraničních investorů v tomto, pro ruskou ekonomiku strategickém podniku.

Tento týden ale státní ropná společnost Rosněfť splatila Gazpromu poslední částku za téměř 11 procent jeho akcií a získala nadpoloviční většinu akcií.

"Je to přelomová událost pro celý náš akciový trh. Pro Gazprom to rozhodně znamená příležitost přitáhnout nové investice, včetně prvotřídních zahraničních investorů," komentoval schválení zákona první místopředseda vlády Dmitrij Medveděv po zasedání bezpečnostní rady.

Gazprom je největší obchodovaný podnik Ruska na akciovém trhu. Nyní se stane také největší akciovou emisí v kategorii světových rozvojových trhů. Tržní hodnota Gazpromu je nyní asi 150 miliard dolarů.

Pro investory bude důležité, jakým způsobem se certifikáty ADR smění za běžné akcie a další technické detaily. Ruští analytici předpokládají, že podrobnosti budou určeny během první poloviny příštího roku, Gazprom doufá, že ještě v prvním čtvrtletí.

Akcie největšího producenta zemního plynu na světě nyní stojí na domácím trhu mnohem méně než v cizině. Malá část akcií firmy byla dříve převedena na americké depozitní certifikáty (ADR), které se obchodují na burze v Londýně, obchodování s nimi je však poměrně slabé.

V očekávání liberalizace vzrostl letos kurz akcií Gazpromu o 150 procent a kurz ADR stoupl o 118 procent. Reforma přiláká k akciím firmy investice v řádu miliard dolarů, takže se dá čekat růst jejich kurzu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz