Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
23. prosince 2005 15:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cizinci mohou kupovat akcie Gazpromu

Ruský plynárenský monopol Gazprom. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský plynárenský monopol Gazprom. |

MOSKVA Akcie ruského plynárenského gigantu Gazprom budou moci vlastnit cizinci. Tržní hodnota Gazpromu je nyní asi 150 miliard dolarů. Společnost pokrývá asi čtvrtinu spotřeby zemního plynu v Evropě.

Zahraniční investoři dosud mohli vlastnit pouze malou část jeho depozitních certifikátů ADR. Moskva totiž koncem 90.let zvláštním zákonem, který nyní Putin liberalizoval, omezila práva zahraničních investorů v tomto, pro ruskou ekonomiku strategickém podniku.

Tento týden ale státní ropná společnost Rosněfť splatila Gazpromu poslední částku za téměř 11 procent jeho akcií a získala nadpoloviční většinu akcií.

"Je to přelomová událost pro celý náš akciový trh. Pro Gazprom to rozhodně znamená příležitost přitáhnout nové investice, včetně prvotřídních zahraničních investorů," komentoval schválení zákona první místopředseda vlády Dmitrij Medveděv po zasedání bezpečnostní rady.

Gazprom je největší obchodovaný podnik Ruska na akciovém trhu. Nyní se stane také největší akciovou emisí v kategorii světových rozvojových trhů. Tržní hodnota Gazpromu je nyní asi 150 miliard dolarů.

Pro investory bude důležité, jakým způsobem se certifikáty ADR smění za běžné akcie a další technické detaily. Ruští analytici předpokládají, že podrobnosti budou určeny během první poloviny příštího roku, Gazprom doufá, že ještě v prvním čtvrtletí.

Akcie největšího producenta zemního plynu na světě nyní stojí na domácím trhu mnohem méně než v cizině. Malá část akcií firmy byla dříve převedena na americké depozitní certifikáty (ADR), které se obchodují na burze v Londýně, obchodování s nimi je však poměrně slabé.

V očekávání liberalizace vzrostl letos kurz akcií Gazpromu o 150 procent a kurz ADR stoupl o 118 procent. Reforma přiláká k akciím firmy investice v řádu miliard dolarů, takže se dá čekat růst jejich kurzu.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!