Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cizinci se zbavují českých bytů pod cenou. I na Vinohradech nebo u Lipna

Nejcharakterističtějším znakem celé stavby jsou oplechované arkýře obrácené směrem do údolí. Pomáhají také lépe proslunit jednotlivé byty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejcharakterističtějším znakem celé stavby jsou oplechované arkýře obrácené směrem do údolí. Pomáhají také lépe proslunit jednotlivé byty. | foto: Filip Šlapal

PRAHA Ceny bytů, kterých se v Česku zbavují cizinci, skokově klesají. Zahraniční majitelé prodávají byty a domy, protože se snaží získat alespoň část své investice zpět. Mají ale i jiné důvody. Nejčastěji koupíte levný byt od Nizozemců, Rusů nebo Britů, kteří se rozhodli Česko opustit.

Podle realitních kanceláří se zahraniční majitelé nemovitostí v tuzemsku nejčastěji zbavují bytů. Právě u nich totiž cena klesla nejvíc. "Za posledních pět let klesly ceny všech nemovitostí, velký pokles byl ale zaznamenán hlavně u bytů. Například byty kategorie 3+1 od září 2008 do srpna 2013 zlevnily podle našich statistik o více než 31 procent," potvrzuje provozovatel sítě realitních portálů Michal Pich.

Rusové chtějí byty ve Francii Kromě snahy získat zpět alespoň část své investice ale mají cizinci i jiné důvody, proč se byty a domy v Česku snaží prodat. "Například řada Rusů prodává nemovitosti proto, že chce nakoupit nové, ale ve Francie či Velké Británii," vysvětluje Petr Ort z vysoké školy Bankovní institut.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Cizinci se podle něj nejčastěji zbavují nemovitostí v oblastech, kde se odchýlila tržní cena od reálné hodnoty nemovitosti.

"Takovou oblastí jsou třeba Karlovy Vary. Často se ale cizinci zbavují nemovitostí i tam, kde došlo k vyčerpání poptávky. To je třeba případ Lipenské přehrady," vysvětluje Ort. Celkový podíl nemovitostí, které v Česku patří cizincům, je těžké odhadnout.

"Řadu nemovitostí totiž vlastní společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti," vysvětluje Pich s tím, že takové firmy jsou sice registrované v Česku, ale často mají zahraniční vlastníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Přesto se ale odborníci shodují, že nejvíc nemovitostí cizinci vlastní v Praze 2,v Karlových Varech či v pražských Stodůlkách.

"V těchto lokalitách má zahraničního majitele až 20 procent všech nemovitostí. Naopak na Rakovnicku, v Rychnově nad Kněžnou nebo v Bruntále vlastní cizinci maximálně pět procent nemovitostí," říká Ort.

Zájem mají i Číňané Navzdory tomu, že po celém Česku přibývá zahraničních vlastníků, kteří se potřebují své nemovitosti rychle zbavit, v Praze a Brně cizinci byty a domy stále nakupují.  "Podle indikací trhu totiž Prahu objevili noví investoři z Francie a Belgie," potvrzuje Ort s tím, že tradičními investory jsou například Izraelci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mezi byty budou nejlepší investicí ty o podlahové ploše 40 až 60 metrů čtverečních v Praze 3 a Praze 5, velký potenciál rozvoje má do budoucna Praha 8. Z mimopražských lokalit je předpoklad pozitivního vývoje v Brně, v Olomouci a Hradci Králové," dodává Ort.

Podle realitních makléřů navíc v poslední době roste zájem o české byty i u čínské klientely.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje
Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje

Kaše Nutrilon Pronutra® jsou unikátní svým obsahem směsi prebiotik GOS/FOS. Díky kvalitním obilovinám jsou navíc přirozeným zdrojem energie,...