Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Cizinci se zbavují českých bytů pod cenou. I na Vinohradech nebo u Lipna

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Ceny bytů, kterých se v Česku zbavují cizinci, skokově klesají. Zahraniční majitelé prodávají byty a domy, protože se snaží získat alespoň část své investice zpět. Mají ale i jiné důvody. Nejčastěji koupíte levný byt od Nizozemců, Rusů nebo Britů, kteří se rozhodli Česko opustit.

Nejcharakterističtějším znakem celé stavby jsou oplechované arkýře obrácené směrem do údolí. Pomáhají také lépe proslunit jednotlivé byty. foto: Filip Šlapal

Podle realitních kanceláří se zahraniční majitelé nemovitostí v tuzemsku nejčastěji zbavují bytů. Právě u nich totiž cena klesla nejvíc. "Za posledních pět let klesly ceny všech nemovitostí, velký pokles byl ale zaznamenán hlavně u bytů. Například byty kategorie 3+1 od září 2008 do srpna 2013 zlevnily podle našich statistik o více než 31 procent," potvrzuje provozovatel sítě realitních portálů Michal Pich.

Rusové chtějí byty ve Francii Kromě snahy získat zpět alespoň část své investice ale mají cizinci i jiné důvody, proč se byty a domy v Česku snaží prodat. "Například řada Rusů prodává nemovitosti proto, že chce nakoupit nové, ale ve Francie či Velké Británii," vysvětluje Petr Ort z vysoké školy Bankovní institut.

Klikněte pro zvětšení

Cizinci se podle něj nejčastěji zbavují nemovitostí v oblastech, kde se odchýlila tržní cena od reálné hodnoty nemovitosti.

"Takovou oblastí jsou třeba Karlovy Vary. Často se ale cizinci zbavují nemovitostí i tam, kde došlo k vyčerpání poptávky. To je třeba případ Lipenské přehrady," vysvětluje Ort. Celkový podíl nemovitostí, které v Česku patří cizincům, je těžké odhadnout.

"Řadu nemovitostí totiž vlastní společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti," vysvětluje Pich s tím, že takové firmy jsou sice registrované v Česku, ale často mají zahraniční vlastníky.

ČTĚTE TAKÉ:

Přesto se ale odborníci shodují, že nejvíc nemovitostí cizinci vlastní v Praze 2,v Karlových Varech či v pražských Stodůlkách.

"V těchto lokalitách má zahraničního majitele až 20 procent všech nemovitostí. Naopak na Rakovnicku, v Rychnově nad Kněžnou nebo v Bruntále vlastní cizinci maximálně pět procent nemovitostí," říká Ort.

Zájem mají i Číňané Navzdory tomu, že po celém Česku přibývá zahraničních vlastníků, kteří se potřebují své nemovitosti rychle zbavit, v Praze a Brně cizinci byty a domy stále nakupují.  "Podle indikací trhu totiž Prahu objevili noví investoři z Francie a Belgie," potvrzuje Ort s tím, že tradičními investory jsou například Izraelci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mezi byty budou nejlepší investicí ty o podlahové ploše 40 až 60 metrů čtverečních v Praze 3 a Praze 5, velký potenciál rozvoje má do budoucna Praha 8. Z mimopražských lokalit je předpoklad pozitivního vývoje v Brně, v Olomouci a Hradci Králové," dodává Ort.

Podle realitních makléřů navíc v poslední době roste zájem o české byty i u čínské klientely.