Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Cizinců je v Česku příliš. Berou nám práci, myslí si většina Čechů

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Tři čtvrtiny Čechů považují počet cizinců v Česku za příliš vysoký a myslí si rovněž, že jejich zaměstnáváním přicházejí Češi o práci. Dvě pětiny lidí zároveň uznávají, že v některých profesích by bez práce cizinců byla situace na trhu práce neřešitelná. Zjistila to v březnovém průzkumu mínění agentura STEM, podle které se postoj Čechů v posledních letech výrazně nemění.

Jedinou výraznější změnou je nárůst počtu lidí, podle kterých jsou v některých profesích cizinci jediným řešením nedostatku pracovních sil. Letos tento názor sdílí 41 procent dotázaných, zatímco loni jich bylo 37 procent. Postoj občanů k této otázce se tím dostal zhruba na úroveň roku 2012.

Počet cizinců je vysoký podle 77 procent dotázaných, což je o dva procentní body meziročně více. Zaměstnávání cizinců bere podle 73 procent lidí Čechům práci, loni to bylo o dva procentní body více.

ČTĚTE TAKÉ:

Názory na početnost cizinců se liší v závislosti na sociálním postavení a vzdělání. Lidé s nižším vzděláním vidí v cizincích spíše nežádoucí konkurenci v souboji o pracovní místa a častěji zastávají názor, že cizinců je v tuzemsku příliš mnoho. Naopak lidé s vysokoškolským vzděláním vidí jejich roli trochu vyrovnaněji.

Ostří důchodci, smířliví podnikatelé

Ostře se vymezují proti cizincům zejména nezaměstnaní, ale i důchodci. Celkové mírně tolerantnější jsou k početnosti a zaměstnávání cizinců zaměstnanci, ještě více studenti a podnikatelé či živnostníci. Ze zaměstnanců se nejvíce cítí ohroženi vysokým počtem cizinců dělníci. Příznivější názory na zaměstnávání cizinců mají pravicově orientovaní lidé.

STEM výzkum provedl mezi 1070 respondenty staršími 18 let od 11. do 20. března letošního roku.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...