Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČKA čeká převratný rok

ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSOB | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Konec státní České konsolidační agentury (ČKA) se blíží. Ze zákona má zaniknout k 31. prosinci 2007, takže nyní nastupuje předposlední rok své existence. A v něm plánuje vedení řadu razantních změn - například zrušit dceřiné firmy ČKA a propouštět přebytečné pracovníky.

Zároveň hodlá vyřešit především své vztahy s největšími tuzemskými bankami: Československou obchodní bankou (ČSOB), Českou spořitelnou a Komerční bankou (KB). Spořitelnu a KB totiž stát očistil před privatizací od špatných úvěrů, které skončily v konsolidační agentuře. Zároveň poskytl při jejich prodeji do rukou zahraničních majitelů státní záruky, které kryly špatné půjčky.

V letošním roce by se přitom podle mluvčího ČKA Jiřího Pekárka měl majetek spořitelny a KB dořešit. Problémové půjčky ze spořitelny se týkají leasingových smluv firmy Leasing ČS. „Letos se Leasing ČS bude snažit uplatnit maximum pohledávek, v současné době však nelze říci, o jakou část pohledávek půjde,“ uvedla Helena Matuszná z České spořitelny.

Kromě pochybného majetku KB a spořitelny hodlá konsolidační agentura letos udělat tečku i za problémovými úvěry ve výši šestnáct miliard korun, které zatěžují vztahy s ČSOB. Tyto úvěry zdědila ČSOB po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance (IPB). Převedla je na konsolidační agenturu a dostala zaplaceno v rámci státních záruk. „Řešení je na dosah,“ uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek. V současné době jednají o těchto úvěrech, které nelze snadno prodat kvůli právním vadám, špičky ČKA a ČSOB. Kromě toho se jednání účastní rovněž ministr financí Bohuslav Sobotka.

ČKA má totiž možnost tyto dluhy ČSOB vrátit. Ukazuje to případ pohledávky společnosti J. Ring. Konsolidační agentura vyhrála spor s ČSOB a ta ji musela vrátit 1,7 miliardy korun. Kvůli státním zárukám má ovšem ČSOB možnost požadovat tyto peníze po ministerstvu financí. Resort financí si ale myslí, že ČSOB při správě majetku chybovala a odmítá necelé dvě miliardy korun bance zaplatit.

Případy, kde banka udělala při správě půjčky chybu, jdou podle Tománka do milionů až desítek milionů korun. „Jsou to jednotlivosti,“ tvrdí Tománek. Podle něj se většina všech problémových úvěrů týká buď tzv. Nemethových pohledávek nebo případů, kdy dlužníci napadají úvěrovou smlouvu. Nemethova pohledávka vznikla poté, co právník Věslav Nemeth uplatnil vůči ČSOB pokutu za to, že IPB zneužila jeho schématu k vyřešení svých problémů s nekvalitním majetkem. Vytvořenou pohledávku využívají dlužníci bývalé IPB, kteří se tak snažili zbavit svých úvěrů.

Kromě „bankovního dědictví“ začne ČKA připravovat ukončení své činnosti. Spolu se snižováním objemu špatných úvěrů, sníži počet zaměstnanců agentury. Zároveň dojde k likvidaci dceřiných společností ČKA: Konpa a České finanční.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...