Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČKA si naděluje miliony

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA V České konsolidační agentuře se způsob odměňování zaměstnanců mění ze dne na den. Státní agentura poskytne svým zaměstnancům jako formu motivace kapitálové životní pojištění. Na tento dárek by ovšem tato instituce musela vydat čtyřicet šest milionů korun.

Informaci o motivačním programu včera přinesl server Aktuálně.cz. Poté co kauza pronikla na veřejnost, se o celé věci dozvěděl i ministr financí Bohuslav Sobotka. Ten agenturu obratem požádal o zrušení programu a bude podle vyjádření ministerstva financí požadovat od vedení ČKA vysvětlení. Konsolidační agentura poté projekt odvolala.

„ČKA se po zvážení všech okolností rozhodla od svého záměru odstoupit,“ informoval mluvčí agentury Jiří Pekárek. Důvody tohoto rozhodnutí však odmítl Lidovým novinám sdělit.

Složení představenstva ČKA

Zdeněk Čáp (předseda)
Jiří Jurán
Radka Kafková
Mojmír Hampl
Petr Goldmann 

Pozoruhodné je, že o plánu, jak utratit skoro padesát milionů korun z veřejného rozpočtu, nebyla informována ani dozorčí rada agentury. „Rozhodně to není standardní postup,“ řekl LN člen dozorčí rady ČKA Miloslav Vlček z ČSSD a dodal, že na řádném zasedání dozorčí rady bude žádat o podrobné informace. To, že o tomto kroku představenstvo nevědělo, včera potvrdili i další členové dozorčího orgánu, poslanci Vlastimil Tlustý z ODS a Pavel Pešek z US-DEU.

Cílem programu kapitálového životního pojištění bylo podle Pekárka udržet klíčové zaměstnance až do roku 2007, kdy agentura skončí. Investice do zaměstnanců tak měla být stabilizačním nástrojem, který by je motivoval v ČKA zůstat a neodcházet do soukromé sféry.

„Já tento krok chápu, z mého pohledu měl své opodstatnění,“ řekl LN člen dozorčí rady Pavel Pešek.

 Česká konsolidační agentura patří k úřadům s bezkonkurenčně nejvyššími mzdami v Česku. Pětičlenné představenstvo agentury si loni rozdělilo pouze na odměnách dvacet tři milionů korun. Dalších deset milionů bylo zaplaceno jako náhrady bývalým členům představenstva. Také senát se rozhodl, že zhatí poslancům, kteří jsou členy dozorčí rady agentury, možnost jejich skrytého odměňování. Z novely zákona o regulaci vodárenství včera navrhl odstranit nesouvisející změnu zákona, která má změnit takzvané škodní pojištění členů dozorčí rady ČKA na obnosové. Zrušení této změny senátoři podpořili téměř jednomyslně. Změnu do zákona vpašoval zmíněný člen dozorčí rady Vlček, který je zároveň poslancem parlamentu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?