Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

ČKA si naděluje miliony

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA V České konsolidační agentuře se způsob odměňování zaměstnanců mění ze dne na den. Státní agentura poskytne svým zaměstnancům jako formu motivace kapitálové životní pojištění. Na tento dárek by ovšem tato instituce musela vydat čtyřicet šest milionů korun.

Informaci o motivačním programu včera přinesl server Aktuálně.cz. Poté co kauza pronikla na veřejnost, se o celé věci dozvěděl i ministr financí Bohuslav Sobotka. Ten agenturu obratem požádal o zrušení programu a bude podle vyjádření ministerstva financí požadovat od vedení ČKA vysvětlení. Konsolidační agentura poté projekt odvolala.

„ČKA se po zvážení všech okolností rozhodla od svého záměru odstoupit,“ informoval mluvčí agentury Jiří Pekárek. Důvody tohoto rozhodnutí však odmítl Lidovým novinám sdělit.

Složení představenstva ČKA

Zdeněk Čáp (předseda)
Jiří Jurán
Radka Kafková
Mojmír Hampl
Petr Goldmann 

Pozoruhodné je, že o plánu, jak utratit skoro padesát milionů korun z veřejného rozpočtu, nebyla informována ani dozorčí rada agentury. „Rozhodně to není standardní postup,“ řekl LN člen dozorčí rady ČKA Miloslav Vlček z ČSSD a dodal, že na řádném zasedání dozorčí rady bude žádat o podrobné informace. To, že o tomto kroku představenstvo nevědělo, včera potvrdili i další členové dozorčího orgánu, poslanci Vlastimil Tlustý z ODS a Pavel Pešek z US-DEU.

Cílem programu kapitálového životního pojištění bylo podle Pekárka udržet klíčové zaměstnance až do roku 2007, kdy agentura skončí. Investice do zaměstnanců tak měla být stabilizačním nástrojem, který by je motivoval v ČKA zůstat a neodcházet do soukromé sféry.

„Já tento krok chápu, z mého pohledu měl své opodstatnění,“ řekl LN člen dozorčí rady Pavel Pešek.

 Česká konsolidační agentura patří k úřadům s bezkonkurenčně nejvyššími mzdami v Česku. Pětičlenné představenstvo agentury si loni rozdělilo pouze na odměnách dvacet tři milionů korun. Dalších deset milionů bylo zaplaceno jako náhrady bývalým členům představenstva. Také senát se rozhodl, že zhatí poslancům, kteří jsou členy dozorčí rady agentury, možnost jejich skrytého odměňování. Z novely zákona o regulaci vodárenství včera navrhl odstranit nesouvisející změnu zákona, která má změnit takzvané škodní pojištění členů dozorčí rady ČKA na obnosové. Zrušení této změny senátoři podpořili téměř jednomyslně. Změnu do zákona vpašoval zmíněný člen dozorčí rady Vlček, který je zároveň poslancem parlamentu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...