Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Člen vedení VZP rezignoval

PRAHA Předseda správní rady VZP Richard Schwarz rezignoval na svou funkci. Nesouhlasí se zákonem, který umožňuje, aby v nově zvolených orgánech pojišťovny nemuseli zasedat zástupci pojištěnců a zaměstnavatelů. Odejít se chystají i další členové rady.

Správní rada VZP má 30 členů. Stát, pojištěnci a zaměstnavatelé v ní měli každý deset míst. Nová norma podle Schwarze zásadně mění postavení zaměstnavatelů a pojištěnců a situaci v radě. "Za podmínek, které změny zákona přinášejí, se odmítám osobně na činnosti rady dál podílet," uvedl Schwarz.

Ministerstvo zdravotnictví důvody rezignace odmítá. Podle prohlášení ministerstva je Schwarz spolu s bývalou ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou spoluzodpovědný za řadu krajně nevýhodných smluv. "JUDr. Richard Schwarz toleroval nepořádky v řízení VZP a nesnažil se o nápravu," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Pokud by prý nerezignoval, padl by návrh na jeho odvolání.

Zákon, který platí od dubna, zvyšuje platby státu do zdravotního pojištění za důchodce, děti, studenty či nezaměstnané. Upravuje i složení správních a dozorčích rad. V zaměstnaneckých pojišťovnách by měli dál zasedat hlavně zaměstnanci a zaměstnavatelé. Rady VZP by měli tvořit zástupci sněmovny. Nynější správní rada se má naposledy sejít v pátek. Nové složení by měli poslanci projednat na příští schůzi. Nová norma podle ministerstva ukončí¨"nepřehledné vztahy" politiků ODS a managementu VZP a podřídí hospodaření pojišťovnz přímému dohledu zástupců všech stran.

Podle generálního ředitele Svazu průmyslu ČR Zdeňka Lišky přislíbil ministr David Rath zaměstnavatelům a odborářům, že budou moci navrhnout své zástupce do nové rady. "Byli bychom rádi, aby byl slib splněn. Máme však obavy, že se tak nestane," řekl Liška. Představitelé zaměstnavatelů a odborů dnes požádali poslance, aby příslib vzali při rozhodování o nové radě v potaz.

Předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger uvedl, že odboráři již své kandidáty do rady mají. "Máme vlastní návrhy, musí po nich být ale poptávka," řekl předák. Také zaměstnavatelé jsou připraveni okamžitě navrhnout své kandidáty, doplnil Liška.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...