Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Člen vedení VZP rezignoval

PRAHA Předseda správní rady VZP Richard Schwarz rezignoval na svou funkci. Nesouhlasí se zákonem, který umožňuje, aby v nově zvolených orgánech pojišťovny nemuseli zasedat zástupci pojištěnců a zaměstnavatelů. Odejít se chystají i další členové rady.

Správní rada VZP má 30 členů. Stát, pojištěnci a zaměstnavatelé v ní měli každý deset míst. Nová norma podle Schwarze zásadně mění postavení zaměstnavatelů a pojištěnců a situaci v radě. "Za podmínek, které změny zákona přinášejí, se odmítám osobně na činnosti rady dál podílet," uvedl Schwarz.

Ministerstvo zdravotnictví důvody rezignace odmítá. Podle prohlášení ministerstva je Schwarz spolu s bývalou ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou spoluzodpovědný za řadu krajně nevýhodných smluv. "JUDr. Richard Schwarz toleroval nepořádky v řízení VZP a nesnažil se o nápravu," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Pokud by prý nerezignoval, padl by návrh na jeho odvolání.

Zákon, který platí od dubna, zvyšuje platby státu do zdravotního pojištění za důchodce, děti, studenty či nezaměstnané. Upravuje i složení správních a dozorčích rad. V zaměstnaneckých pojišťovnách by měli dál zasedat hlavně zaměstnanci a zaměstnavatelé. Rady VZP by měli tvořit zástupci sněmovny. Nynější správní rada se má naposledy sejít v pátek. Nové složení by měli poslanci projednat na příští schůzi. Nová norma podle ministerstva ukončí¨"nepřehledné vztahy" politiků ODS a managementu VZP a podřídí hospodaření pojišťovnz přímému dohledu zástupců všech stran.

Podle generálního ředitele Svazu průmyslu ČR Zdeňka Lišky přislíbil ministr David Rath zaměstnavatelům a odborářům, že budou moci navrhnout své zástupce do nové rady. "Byli bychom rádi, aby byl slib splněn. Máme však obavy, že se tak nestane," řekl Liška. Představitelé zaměstnavatelů a odborů dnes požádali poslance, aby příslib vzali při rozhodování o nové radě v potaz.

Předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger uvedl, že odboráři již své kandidáty do rady mají. "Máme vlastní návrhy, musí po nich být ale poptávka," řekl předák. Také zaměstnavatelé jsou připraveni okamžitě navrhnout své kandidáty, doplnil Liška.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...