5. října 2016 10:45, aktualizováno  11:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

66 korun za hodinu bude nejnižší možná mzda, rozhodla vláda

Česká koruna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna. | foto: Shutterstock

PRAHA Minimální mzda stoupne od 1. ledna na jedenáct tisíc korun měsíčně. O navýšení o 1100 korun ve středu rozhodla vláda na po dohodě se sociálními partnery. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Odbory žádají ještě vyšší růst – o dalších 500 korun.

Zaměstnavatelé jsou proti. Premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka už dříve uvedl, že vláda bude usilovat o další růst.

„Pracovat se musí vyplatit. (Minimální mzda) by měla by růst i v budoucnu,“ uvedl ve středu Sobotka na twitteru. Minimální mzdu pobírá zhruba 3,2 procenta zaměstnanců, což je 115 tisíc lidí.

Po zvýšení dosáhne minimální mzda přibližně 38,2 procenta průměrné mzdy. Náklady podnikatelů na zvýšení minimální mzdy z 9900 korun na jedenáct tisíc korun korun měsíčně budou činit zhruba 3,5 miliardy korun.

Ve státní sféře to bude 610 milionů korun. Podle vládní analýzy by tyto náklady při současné hospodářské situaci neměly představovat riziko propouštění a nárůst nezaměstnanosti.

Kritika vládního rohodnutí

Opoziční politici kritizují to, že vláda rozhodla o zvýšení minimální mzdy od začátku příštího roku krátce před krajskými a senátními volbami. Už aby byly volby, uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové z opatření kabinetu z poslední doby krvácí státní kasa. "Co udělá (vláda) zítra? Už aby byly volby, jinak vláda všechno rozdá," napsal předseda ODS na twitteru. Adamová připomněla i některá rozhodnutí kabinetu z předchozích týdnů, například valorizaci důchodů průměrně o 300 korun od začátku ledna, případně zvyšování platů státních zaměstnanců. "Už ať je po volbách, státní kasa krvácí," uvedla na sociální síti.

ČTK