Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB čeká pomalejší růst ekonomiky

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

Praha  V tuto chvíli zůstávají úroky stanovované ČNB beze změny. Centrální bankéři ale počítají s jejich postupným růstem. ČNB také o něco snížila optimistické odhady růstu ekonomiky pro rok 2006.

Česká národní banka v nové čtvrtletní prognóze snížila odhad růstu HDP v letošním roce na 5,8 až 6,6 procenta, naopak jej zvýšila pro rok 2007. Příští rok by tak ekonomika měla růst o 4,4 až 6,6 procenta. V roce 2008 by měl HDP růst o 3,4 až 6,4 procenta.

Prognóza stejně jako v červenci počítá s postupným nárůstem úrokových sazeb, uvedl na dnešní tiskové konferenci guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny.

Jeden hlas pro vyšší úroky
Jednání se zúčastnilo šest ze sedmi členů bankovní rady. Z toho pět členů hlasovalo pro stabilitu sazeb a jeden centrální bankéř pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Hlavní úroková sazba tak zůstává na 2,5 procenta, což je nejnižší úroveň v celé EU.

"Pohled na ekonomický vývoj se ale zásadním způsobem nemění. Ekonomika se nadále nachází ve fázi rychlého růstu," uvedl dále k prognóze a vývoji ekonomiky Tůma. Mezi hlavní nejistoty prognózy patří budoucí vývoj veřejných financí, vývoj cen ropy a otázka ekonomického růstu a vývoje úrokových sazeb v eurozóně.

Pozor na inflaci
ČNB zvýšila i odhad vývoje inflace v dlouhodobějším horizontu. V září 2007 očekává růst cen stejný jako v červnu 2007, a to mezi 2,8 až 4,2 procenta. Následně v březnu 2008 ovšem již počítá s inflací 3,5 až 4,9 procenta.

"Inflace je oproti červencové prognóze od čtvrtého čtvrtletí letošního roku nižší, ale v horizontu měnové politiky se nadále pohybuje v těsné blízkosti horní hranice tolerančního pásma," uvedl Tůma. V souvislosti s budoucím přijetím eura bude podle Tůmy zcela jistě nutné snížení inflačního cíle centrální banky. "Ke změně dojde, jakmile se vyjasní strategie přijetí eura a bude existovat vláda s jasným cílem a mandátem," uvedl.

Diskuze o snížení inflačního cíle ze současných tří procent by měla směřovat ke dvěma až 2,5 procenta. Podle středečního prohlášení premiéra Mirka Topolánka by nová strategie k přijetí eura měla vzniknout do července příštího roku.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!