26. září 2013 13:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB ponechala sazby beze změny na rekordně nízké úrovni

Peníze, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek opět ponechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Petruš. Rozhodnutí se očekávalo. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta.

Naposledy sazby banka změnila loni v listopadu. O diskutovaných devizových intervencích se zveřejněné rozhodnutí nezmiňuje.

Čtvrtečního měnového zasedání rady se zúčastnilo všech sedm členů. Tisková konference po jednání rady začne ve 14:30. "Klíčovou otázkou je, zda zazní nějaká zpráva ohledně možnosti použití devizových intervencí. Na samotné oznámení, které neobsahuje nic o devizových intervencích, koruna reagovala posílením," uvedl analytik Raiffeisenbank Michla Brožka. Rozhodnutí o sazbách pak podle něj není žádným překvapením.

Rekordní sazby zůstanou do konce příštího roku

Podle odhadů analytiků centrální banka úrokové sazby ponechá na rekordně nízké úrovni minimálně do konce příštího roku. Otázkou zůstávají devizové intervence proti posílení koruny. Podle většiny ekonomů k nim nemá nyní centrální banka důvod, i když roste pravděpodobnost, že k nim ČNB přistoupí.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

Lidovky.cz, ČTK