Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB ponechala sazby beze změny na rekordně nízké úrovni

Peníze, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek opět ponechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Petruš. Rozhodnutí se očekávalo. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,05 procenta.

Naposledy sazby banka změnila loni v listopadu. O diskutovaných devizových intervencích se zveřejněné rozhodnutí nezmiňuje.

Čtvrtečního měnového zasedání rady se zúčastnilo všech sedm členů. Tisková konference po jednání rady začne ve 14:30. "Klíčovou otázkou je, zda zazní nějaká zpráva ohledně možnosti použití devizových intervencí. Na samotné oznámení, které neobsahuje nic o devizových intervencích, koruna reagovala posílením," uvedl analytik Raiffeisenbank Michla Brožka. Rozhodnutí o sazbách pak podle něj není žádným překvapením.

Rekordní sazby zůstanou do konce příštího roku

Podle odhadů analytiků centrální banka úrokové sazby ponechá na rekordně nízké úrovni minimálně do konce příštího roku. Otázkou zůstávají devizové intervence proti posílení koruny. Podle většiny ekonomů k nim nemá nyní centrální banka důvod, i když roste pravděpodobnost, že k nim ČNB přistoupí.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.