25. ledna 2007 17:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB předpovídá pokles inflace

guvernér České národní banky Zdeněk Tůma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy guvernér České národní banky Zdeněk Tůma | foto: Lidové noviny

Praha  Česká národní banka v nové prognóze snížila odhad růstu inflace. Bankovní rada spíše počítá s tím, že by se inflace měla pohybovat nad tříprocentním inflačním cílem. Výši úroků zatím ČNB nemění.

Podle aktuálních odhadů by měla inflace v prosinci 2007 činit 2,4 až 3,8 procenta, v červnu 2008 prognóza počítá s inflací 2,8 až 4,2 procenta. V delším období prognóza předpokládá růst úrokových sazeb, ale v kratším období ve srovnání s říjnovou prognózou spíše jejich stabilitu, uvedl na dnešní tiskové konferenci guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Centrální banka dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Jednání se zúčastnilo šest ze sedmi členů bankovní rady. Rozhodnutí o zachování úrokových sazeb beze změny bylo jednomyslné. Hlavní sazba tak zůstává 2,5 procenta, což je nejnižší úroveň v celé EU.

"Inflace je proti říjnové prognóze v letech 2007 a 2008 nižší, tento rozdíl se v průběhu roku 2008 zvolna snižuje," uvedl Tůma. Přesto podle něj bankovní rada spíše počítá s tím, že by se inflace měla pohybovat nad tříprocentním inflačním cílem. Inflaci by měly ovlivnit stejné tlaky jako v říjnové prognóze, tedy nižší ceny ropy a benzinu, silná koruna a nejistota ohledně vládních výdajů. "Na počátku letošního roku nejprve inflační tlaky vzrostou, v průběhu roku však poklesnou," dodal Tůma s tím, že v roce 2008 vývoj ekonomiky bude působit proti růstu inflace. Na vývoj hospodářství bankovní rada pohled nezměnila.

"Ekonomika se nachází ve fázi rychlého růstu, ale jeho očekávaná dynamika je oproti říjnové prognóze v letech 2007 a 2008 mírně nižší," uvedl Tůma. Bankovní rada ve své nové prognóze totiž mírně snížila odhad růstu HDP v letošním a příštím roce. Zatímco letos očekává růst HDP mezi 4,4 až 6,2 procenta, příští rok by měla ekonomika růst o 3,1 až 6,5 procenta.

Říjnová prognóza přitom počítala letos s růstem ekonomiky 4,4 až 6,6 procenta, a v roce 2008 pak 3,4 až 6,4 procenta.

Pokud se podle analytika HVB Bank Pavla Sobíška naplní prognóza ČNB, zůstane letos Česko ve skupině zemí s nejrychleji rostoucí ekonomikou a zároveň zemí s nejnižšími sazbami v EU. Ekonomický růst by letos podle něj neměl příliš tlačit na inflaci, a příští rok by dokonce měl působit protiinflačně.

"Zdánlivý rozpor silného růstu a slabé inflace je vysvětlitelný očekáváním významného rozšiřování kapacit v ekonomice a růstu její konkurenceschopnosti, ale zřejmě také očekáváním posilování tuzemské měny," dodal. Pokud přestane trh sdílet optimismus ČNB, může podle něj nastat období slabší koruny nebo rychlejšího růstu úroků, než s jakým prognóza počítá. "Dohromady se současnou úrovní kurzu koruny, i přes korekci v posledních dnech, představují nové prognózy jasné vodítko ke stabilním úrokovým sazbám.

O úrocích jednomyslně
Tato očekávání podporuje skutečnost, že dnešní hlasování o ponechání sazeb beze změny bylo jednomyslné," komentoval jednání bankovní rady analytik Patria Finance David Marek. Podle něj je zvýšení sazeb pravděpodobné až ve druhé polovině letošního roku. Za rok touto dobou by základní úroková sazba neměla být vyšší o více než 0,5 procentního bodu.

Mezi hlavní nejistoty, které mohou ovlivnit ekonomický vývoj proti předpokladům nové prognózy, Tůma řadí nižší ceny ropy, zahraniční ekonomický vývoj, kurz koruny a revizi spotřebitelského koše pro výpočet inflace. Ten by měl totiž inflaci snížit. Nejistotu způsobuje i budoucí fiskální vývoj, tedy hospodaření státu, které je spojeno s politickým vývojem. "Máme vládu s mandátem a nezbývá než počkat, jak bude mandát naplněn," uvedl Tůma.

Od ledna se centrální bankéři rozhodli prognózu rozšířit o inflační vliv reálných mzdových nákladů. Úprava modelu podle Tůmy umožňuje lépe podchytit vliv ekonomiky na inflaci a vliv reálných mezd v české ekonomice. "Úprava modelu ale nevedla k změnám v prognóze," upozornil.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!