6. listopadu 2008 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB překvapila, výrazně snížila sazby

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky překvapivě rozhodla o snížení úrokové sazby o třičtvrtě procenta. Hlavní úroková sazba tak klesla na 2,75 procenta. Trh přitom očekával snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. Česko má nyní nejnižší úrokové sazby v celé Evropské unii.

Právě od hlavní úrokové sazby se odvíjí úročení komerčních úvěrů.  ČNB podle analytiků snižuje sazby kvůli odeznívající inflaci a očekávanému ochlazení ekonomiky v důsledku finanční krize.
Úrokové sazby se tak nyní vrátily na úroveň léta 2007. Nejníže byly sazby od dubna do října 2005, a to na hodnotě 1,75 procenta. 

Česká národní banka snížila v nové prognóze odhad růstu hrubého domácího produktu v příštím roce na 2,9 procenta z předchozích 3,6 procenta. Letos ekonomika poroste podle ČNB tempem 4,5 procenta; dříve banka odhadovala 4,1 procenta. Prognóza počítá s poklesem tržních úrokových sazeb a jejich následným mírným růstem na přelomu let 2009 a 2010.


Marek:Velmi chytrý krok
"Síla koruny, výhled zpomalující ekonomiky a klesající inflace prostor pro snížení sazeb rozhodně umožňují, ovšem vysoká volatilita koruny naopak říkají, že by ČNB měla být při snižování sazeb opatrnější," komentoval rozhodnutí ČNB analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila ČNB změnila své chování na risk manažera. "Raději tedy více snížit a omezit negativní rizika, po uklidnění situace sazby rychleji normalizovat," vysvětlil. V příštím roce očekává další pokles sazeb až na 2,25 procenta.

Základní sazbu snížila i Evropská centrální banka
Bankovní rada Evropské centrální banky (ECB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,25 procenta. Snížení v tomto rozsahu se na finančních trzích očekávalo a ECB k němu přistoupila, aby zmírnila dopady
finanční krize na ekonomiku eurozóny.

"Je zřejmé, že ČNB zareagovala nejen na zpomalování růstu ekonomiky a prognózu nižší inflace, ale také na stres na mezibankovním trhu, který v posledních týdnech výrazně zvýšil rizikovou prémii a sazby na mezibankovním trhu," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Z tohoto úhlu pohledu je podle něj krok ČNB velmi chytrý.

"ČNB ukazuje, že je odhodlána bojovat s dopady finanční krize, otázkou je, zda tímto nečekaným krokem nepřispěje trochu k panice na trhu," upozornil analytik Citco-finanční trhy Jiří Šimek. Komerční banky snížení sazeb zatím vyhodnocují. "Situaci pozorně sledujeme. Pokud se rozhodneme reagovat, učiníme tak během několika příštích dnů. Pokles o 0,75 procentního bodu je relativně hodně," řekla například mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

V Evropě se čeká pokles o 0,5 procenta
Jednání se zúčastnilo pět členů bankovní rady, zbylí dva členové rady Eva Zamrazilová a Robert Holman na zasedání chyběli.

Úrokové sazby změnila bankovní rada naposledy na počátku srpna, a to o čtvrt procentního bodu dolů. Pro toto rozhodnutí hlasovalo šest členů bankovní rady; viceguvernér Mojmír Hampl se tehdy jednání bankovní rady nezúčastnil. Na konci září centrální bankéři nechali sazby beze změny.

Na konci září centrální bankéři nechali sazby beze změny. O nastavení měnové politiky dnes rozhoduje i Evropská centrální  banka a Bank of England. U obou bank trh očekává snížení sazeb o půl procentního bodu, i když v případě britské centrální banky nevylučují analytici i větší pokles sazeb. Sazby v eurozóně by měly tak klesnout na 3,25 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.