Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB překvapivě zvýšila úrokové sazby

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky dnes překvapivě zvýšila úrokové sazby. Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o čtvrt procentního bodu na 2,50 procenta. Informoval o tom Pavel Zúbek z tiskového oddělení ČNB.

Trh zvýšení sazeb spíše neočekával a většina ekonomů se přikláněla k názoru, že centrální banka zvýší sazby až v říjnu. I přes zvýšení má však ČR spolu se Švédskem úrokové sazby na nejnižší úrovni v celé Evropské unii. Jednání bankovní rady se dnes zúčastnili všichni její členové.

Zvýšení sazeb naznačili již v uplynulých dnech komentáře některých centrálních bankéřů. Ti kritizovali hlavně vývoj veřejných financí.

Viceguvernér ČNB Miroslav Singer například uvedl, že by se ke slovu měla dostat restriktivní fiskální politika, aby oslabila příliš silnou měnu a zpomalila ekonomiku. "To ale při současných rozpočtech není možné, a tak nám zbývá pouze zvedat úrokové sazby," uvedl minulý týden. Rozpočet a stav veřejných financí kritizoval v posledních dnech i Luděk Niedermayer nebo Michaela Erbenová.

Zvýšení úrokových sazeb naznačoval i poslední vývoj v ekonomice, který doprovází tlak na růst inflace. Ze statistik je znatelné oživení spotřeby domácností, oslabení koruny. Roli v rozhodování centrálních bankéřů hraje rovněž zvyšování úrokových sazeb v eurozóně a stav veřejných financí v ČR. Protiinflačním faktorem zůstává pokles cen ropy.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nízké úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Nízké úroky vyhovují i státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky, než je inflace, a reálně tedy prodělávají. Česká národní banka se dnešním zvýšením sazeb připojila k okolním zemím.

Slovenská centrální banka v úterý překvapivě zvýšila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,75 procenta nebo, Maďarská centrální banka zvýšila již v pondělí základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 7,75 procenta. Analytici rovněž očekávají v říjnu i zvýšení sazeb v eurozóně o čtvrt procentního bodu na 3,25 procenta.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Banka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Banka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Banka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...