31. května 2007 12:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB se bojí inflace, zvýšila úrokové sazby

guvernér České národní banky Zdeněk Tůma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy guvernér České národní banky Zdeněk Tůma | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky po osmi měsících zvýšila hlavní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o čtvrt procentního bodu na 2,75 procenta. Česko má však i nadále nejnižší sazby v Evropské unii. Ekonomové čekají na konci roku základní sazbu kolem tří procent.

Naposledy zvýšila ČNB sazby na konci září, rovněž o čtvrt procentního bodu. Tehdejší krok trh spíše překvapil, nyní byl naopak již očekáván.

K přesvědčení trhu, že se zvýšení sazeb blíží, vedla i prohlášení řady centrálních bankéřů v uplynulých dnech. Navíc se v ekonomice stupňovaly podle ekonomů inflační tlaky v podobě růstu ekonomiky, spotřeby domácností nebo i rostoucích tržeb obchodníků.

Dnešní rozhodnutí bankovní rady podle analytiků ovlivnila zřejmě i neúčast Vladimíra Tomšíka na zasedání. "Jeho nepřítomnost pravděpodobně povede k tomu, že hlasování skončí výsledkem 3:3. V takové situaci rozhodne hlas guvernéra Zdeňka Tůmy," uvedl již dříve například analytik Next Finance Vladimír Pikory. Tůma podle něj patří spíše k "jestřábům", kteří se bojí inflace.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nízké úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Nízké úroky vyhovují i státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky, než je inflace, a reálně tedy prodělávají.

"Zvýšení sazeb nebude mít bezprostřední vliv na úročení našich hypoték," uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Finanční trhy, podle kterých se banky řídí, rostly podle něj již v předstihu, takže opatření centrální banky víceméně tento vývoj dorovnává.

Stejně tak by růst neměl ovlivnit ani stavební spoření. "Zvýšení úrokových sazeb cenu úvěrů ze stavebního spoření neovlivní; systém je založen na dostatku klientů, kteří pouze spoří a neberou si úvěr. Úroky z úvěrů jsou díky tomu neměnné, nejsou závislé na aktuální výši úrokových sazeb v ekonomice," uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz