9. října 2008 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB se nepřidá, úroky nesníží

Padesátikoruna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Padesátikoruna - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA/ŘÍM/BRUSEL Česká národní banka nenásledovala své protějšky z vyspělých zemí světa a bankovní rada ČNB se dnes nezabývala nastavením úrokových sazeb. Už ve středu sedm významných centrálních bank ve zcela bezprecedentním kroku naráz snížilo úrokové sazby, aby "zlevnily" peníze a zabránily tak prohlubování světové finanční krize.

Někteří ekonomové přitom očekávali, že by dnes mohla centrální banka sazby mimořádně snížit, a to až o půl procentního bodu. "Členové bankovní rady posoudili aktuální situaci na finančním trhu a rozhodli, že tato nevyžaduje, aby se bankovní rada dnes zabývala měnověpolitickými otázkami," uvedla mluvčí banky Pavlína Bolfová.

Centrální banky Spojených států, eurozóny, Británie a dalších zemí včetně Číny ve středu na podporu ekonomik ohrožovaných finanční krizí přikročily k bezprecedentnímu společnému snížení základních úrokových sazeb. Základní sazby u většiny jednotlivých zemí se snižují o půl procentního bodu.

Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních půjček, je v ČR na 3,50 procenta. Úrokové sazby změnila bankovní rada naposledy na počátku srpna, a to o čtvrt procentního bodu dolů. Analytici nicméně stále očekávají, že centrální banka sníží úrokové sazby na svém naplánovaném měnověpolitickém jednání 6. listopadu.

Zvyšování ručení vkladů se šíří po Evropě
Další evropské vlády se také snaží svými garancemi uklidnit své občany, aby nepanikařili a nevybírali své vklady z bankovních ústavů. Slovinsko po vzoru Německa a Rakouska se zaručilo za veškeré soukromé vklady bez omezení. S omezenými garancemi přispěchala i Itálie. Česko neomezené ručení kritizuje.  

Vláda italského premiéra Silvia Berlusconiho schválila dekret, kterým se země zaručí za bankovní vklady občanů až do výše 103.000 eur (asi 2,53 milionu Kč). "Do takové výše byly vklady pojištěny už teď, garance vlády má ale představovat vyšší stupeň záruky," řekl premiér.

Vlády Francie, Belgie a Lucemburska se rozhodly poskytnout francouzsko-belgickému finančnímu ústavu Dexia roční bankovní
garanci. Vlády všech tří zemí přitom už minulý týden bance schválily
finanční pomoc 6,4 miliardy eur (asi 158 miliard Kč), situace banky se ale zatím výrazněji nezlepšila. Belgický premiér Yves Leterme řekl, že garance pokryje až na tři roky všechny nové smlouvy se zahraničními ústavy, nová mezibankovní depozita a nové institucionální půjčky. Zástupci všech tří vlád jednali o budoucnosti banky prakticky celou noc v Bruselu.

"Žádná italská banka nepadne, a žádný vkladatel tedy nic neriskuje. Chci všem Italům říci, aby byli v klidu," řekl Berlusconi. Hlavním cílem přijatých opatření je vrátit na trh důvěru, která je po pádech bank v západní Evropě značně otřesena. Opatření ale nepočítá s žádnou konkrétní částkou hotovosti na pomoc bankám.

Ve stejný den se slovinská vláda svým občanům zase zaručila za všechny soukromé vklady na bankovních účtech, a to bez jakéhokoliv limitu. Ministr financí Andrej Bajuk řekl, že schválený dekret je dočasný a zůstane v platnosti tak dlouho, dokud se nezlepší situace na finančních trzích.

Slovinsko až doposud garantovalo soukromé vklady do výše
22.000 eur (asi 540.000 Kč). Kvůli dopadům finanční krize ale některé evropské země rovněž zrušily limit, jiné garanci pouze zvýšily. Jako první v EU se za veškeré soukromé vklady bez omezení zaručilo Irsko, nyní mají stejné opatření například Německo nebo Rakousko.

V úterý Evropská unie hranici ručení za vklady zvýšila na 50.000 eur (asi 1,23 milionu Kč). Jde však o minimum, takže některé státy mají ručení vyšší, případně neomezené.

V České republice jsou vklady v bankách od roku 2001 pojištěny na
ekvivalent 25.000 eur, klient by ale dostal jen 90 procent vkladu. Ministr financí Miroslav Kalousek navrhl limit zvýšit na dvojnásobek s tím, že by se garance vztahovala na 100 procent vkladu.

Nestoudný krok
Český premiér Mirek Topolánek už ve středu prohlásil, že Evropská unie nyní projevuje naprostou neschopnost řešit nynější situaci na finančních trzích racionálně.

"Já bych řekl, že rozhodnutí čtyř velkých evropských hráčů nabourává euro jako koncept," prohlásil premiér, který začne za necelé tři měsíce zastupovat unii navenek v rámci českého předsednictví v EU.

"Všechna ta opatření jsou naprosto umělá, jdou proti samotnému smyslu EU. A musím říct, že to je velká deziluze. Myslím si, že to, co se stalo v posledních dnech, tak nabourává důvěru v EU než cokoli předtím," řekl Topolánek.

Konkrétně zmínil stoprocentní garance vkladů, které v minulých dnech zavedly některé země unie.  Podle Topolánka jsou tyto garance "nestoudným krokem", který mimo jiné vyvolává pohyb depozit a znamená posílení likvidity v jednom státu na úkor druhého.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!