Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB snížila sazby téměř na nulu, cena hypoték klesne ještě níž

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní rada České národní banky překvapila investory, když snížila úrokové sazby na další rekordní minimum. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla o 0,2 procentního bodu na 0,05 procenta.

Jednání se zúčastnilo všech sedm centrálních bankéřů. Banka zveřejnila rozhodnutí nezvykle o hodinu později.

"Musím říci, že nás trochu zdrželo, že jsme se rozhodli si nechat ještě udělat poslední revizi zákonných norem, a to jak pracují s nulou, nebo potenciálně velmi malým kladným číslem. Nakonec jsme se přiklonili k nule technické, to znamená, že jsme tam pro jistotu nechali pět bazických bodů," řekl novinářům guvernér ČNB Miroslav Singer.

Další snížení

ČNB

Centrální bankéři dnes snížili i další úrokové sazby. Lombardní sazba klesla o 0,5 procentního bodu na 0,25 procenta.

Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů.

Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, klesla o 0,05 procentního bodu na 0,05 procenta.

Sazby bude centrální banka podle něj držet na této úrovni v delším horizontu, a to dokud nedojde k výraznému nárůstu inflačních tlaků.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení.

"Snížení úrokových sazeb má z hlediska ekonomiky již minimální vliv. Pozornost trhů bude směřovat na slova členů ČNB, kteří již několikrát hovořili o možnosti použití nestandardních opatření, především devizových intervencí," uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Zajímavé tentokrát podle něj bylo, že ČNB v momentě plánovaného zveřejnění nastavení úrokových sazeb oznámila odklad rozhodnutí i tiskové konference o jednu hodinu. "To svědčí o tom, že rozhodování nebylo jednoduché," dodal.

Do snížení sazeb na úplnou nulu nebo do záporných hodnot se banka podle analytika Home Credit Michala Kozuba zřejmě nepustí.

"Práce s úrokovými sazbami pro tuto chvíli končí. Dnešní změna se projeví hlavně na sazbách hypoték, které by mohly klesnout o desetinu procentního bodu," uvedl.

Rostoucí daně brzdí ekonomiku

"Tímto krokem ČNB vyčerpala svůj úrokový kanál a z případných dalších kroků k uvolnění měnových podmínek potom přichází v úvahu například devizové intervence," míní Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

Vládu nezvykle kritizoval člen bankovní rady Pavel Řežábek, jenž uvedl, že opatření kabinetu ke konsolidaci veřejných financí zčásti negují snahu ČNB o uvolnění měnových podmínek, když růst daní brzdí domácí poptávku, což napomáhá k prohloubení cyklického útlumu ekonomiky.

Situaci v ekonomice komplikuje také fakt, že se vládě kvůli vzpouře šesti poslanců ODS nepodařilo prosadit balík daňových opatření včetně zvýšení DPH, a kabinet tak musel z Poslanecké sněmovny stáhnout návrh státního rozpočtu na příští rok.

Ekonomika poroste pomalu

Česká národní banka také zhoršila v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky v příštím roce a očekává růst hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. Předchozí odhady počítaly příští rok s růstem o 0,8 procenta. Pro letošní rok ČNB nadále počítá s poklesem ekonomiky na 0,9 procenta.

ČNB tak následuje ministerstvo financí, které v říjnové prognóze zhoršilo pro letošní i příští rok odhad vývoje ekonomiky. Letos by měl HDP klesnout podle ministerstva o jedno procento a příští rok růst o 0,7 procenta.

V Česku jsou nejlevnější peníze

Česká republika má jedny z nejnižších sazeb v regionu. Základní sazba Evropské centrální banky, která platí pro všechny země eurozóny včetně Slovenska, je 0,75 procenta.

Americký FED má sazby nastaveny v pásmu nula až 0,25 procenta, Japonsko v pásmu nula až 0,1 procenta a Švýcarsko v pásmu nula až 0,25 procenta. Bank of England má základní sazbu na 0,5 procenta. Naopak Polsko má sazbu na 4,75 procenta a Maďarsko dokonce 6,25 procenta.

, ,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!