Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB snížila sazby téměř na nulu, cena hypoték klesne ještě níž

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní rada České národní banky překvapila investory, když snížila úrokové sazby na další rekordní minimum. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla o 0,2 procentního bodu na 0,05 procenta.

Jednání se zúčastnilo všech sedm centrálních bankéřů. Banka zveřejnila rozhodnutí nezvykle o hodinu později.

"Musím říci, že nás trochu zdrželo, že jsme se rozhodli si nechat ještě udělat poslední revizi zákonných norem, a to jak pracují s nulou, nebo potenciálně velmi malým kladným číslem. Nakonec jsme se přiklonili k nule technické, to znamená, že jsme tam pro jistotu nechali pět bazických bodů," řekl novinářům guvernér ČNB Miroslav Singer.

Další snížení

ČNB

Centrální bankéři dnes snížili i další úrokové sazby. Lombardní sazba klesla o 0,5 procentního bodu na 0,25 procenta.

Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů.

Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, klesla o 0,05 procentního bodu na 0,05 procenta.

Sazby bude centrální banka podle něj držet na této úrovni v delším horizontu, a to dokud nedojde k výraznému nárůstu inflačních tlaků.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení.

"Snížení úrokových sazeb má z hlediska ekonomiky již minimální vliv. Pozornost trhů bude směřovat na slova členů ČNB, kteří již několikrát hovořili o možnosti použití nestandardních opatření, především devizových intervencí," uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Zajímavé tentokrát podle něj bylo, že ČNB v momentě plánovaného zveřejnění nastavení úrokových sazeb oznámila odklad rozhodnutí i tiskové konference o jednu hodinu. "To svědčí o tom, že rozhodování nebylo jednoduché," dodal.

Do snížení sazeb na úplnou nulu nebo do záporných hodnot se banka podle analytika Home Credit Michala Kozuba zřejmě nepustí.

"Práce s úrokovými sazbami pro tuto chvíli končí. Dnešní změna se projeví hlavně na sazbách hypoték, které by mohly klesnout o desetinu procentního bodu," uvedl.

Rostoucí daně brzdí ekonomiku

"Tímto krokem ČNB vyčerpala svůj úrokový kanál a z případných dalších kroků k uvolnění měnových podmínek potom přichází v úvahu například devizové intervence," míní Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

Vládu nezvykle kritizoval člen bankovní rady Pavel Řežábek, jenž uvedl, že opatření kabinetu ke konsolidaci veřejných financí zčásti negují snahu ČNB o uvolnění měnových podmínek, když růst daní brzdí domácí poptávku, což napomáhá k prohloubení cyklického útlumu ekonomiky.

Situaci v ekonomice komplikuje také fakt, že se vládě kvůli vzpouře šesti poslanců ODS nepodařilo prosadit balík daňových opatření včetně zvýšení DPH, a kabinet tak musel z Poslanecké sněmovny stáhnout návrh státního rozpočtu na příští rok.

Ekonomika poroste pomalu

Česká národní banka také zhoršila v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky v příštím roce a očekává růst hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. Předchozí odhady počítaly příští rok s růstem o 0,8 procenta. Pro letošní rok ČNB nadále počítá s poklesem ekonomiky na 0,9 procenta.

ČNB tak následuje ministerstvo financí, které v říjnové prognóze zhoršilo pro letošní i příští rok odhad vývoje ekonomiky. Letos by měl HDP klesnout podle ministerstva o jedno procento a příští rok růst o 0,7 procenta.

V Česku jsou nejlevnější peníze

Česká republika má jedny z nejnižších sazeb v regionu. Základní sazba Evropské centrální banky, která platí pro všechny země eurozóny včetně Slovenska, je 0,75 procenta.

Americký FED má sazby nastaveny v pásmu nula až 0,25 procenta, Japonsko v pásmu nula až 0,1 procenta a Švýcarsko v pásmu nula až 0,25 procenta. Bank of England má základní sazbu na 0,5 procenta. Naopak Polsko má sazbu na 4,75 procenta a Maďarsko dokonce 6,25 procenta.

, ,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...