17. prosince 2008 12:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB snížila úrokové sazby o půl procenta

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky dnes snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 2,25 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Pavlína Bolfová. Trh snížení sazeb o půl procentního bodu očekával.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Nižší úroky také vyhovují státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky.

Důvodem nynějšího snižování sazeb je rychlé zpomalování hospodářského růstu i inflace, reagoval analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Ekonomika tak potřebuje uvolněnější podmínky. Někteří hráči proto podle něj sázeli na ještě razantnější snížení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu a někteří uvažovali i o snížení o procentní bod. Ovšem ČNB musí brát v úvahu i oslabování koruny, dodal.

ČNB snížila úrokové sazby již 6. listopadu, a to o tři čtvrtě procentního bodu. Nejníže byly sazby od dubna do října 2005, kdy činily 1,75 procenta. Tisková konference po jednání bankovní rady je plánována na 15:30.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!