13. listopadu 2013 7:54, aktualizováno  8:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB bude držet korunu alespoň rok a půl, řekl Singer

Miroslav Singer guvernér ČNB  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Singer guvernér ČNB | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka (ČNB) bude podle jejícho guvernéra Miroslava Singera držet kurz koruny poblíž hranice 27 Kč/EUR alespoň rok a půl. V prvním pololetí 2014 očekává inflaci do jednoho procenta. Potraviny by podle něj zdražovat neměly, protože úrody jsou slušné.

"Budeme tento kurz (27 Kč/EUR) držet dlouho, v tuto chvíli to vidíme nejméně na rok a půl. V okamžiku, kdy ucítíme, že inflační tlaky jsou tam, kde mají být, tak ekonomika bude kurzu normálně přizpůsobené, přestane pro ni být nepřirozený," sdělil deníku Mladé frontě Dnes (MfD) Singer. Devizové rezervy, které vzniknou, chce centrální banka investovat do různých dluhopisů a jednu desetinu do akcií.

Singer nesouhlasí s některými názory, že zdražování ekonomiku utlumí. "Bavíme se o kroku, který představuje ekvivalent čtyř snížení úrokové míry. To nepřináší žádnou obří vlnu zdražování, spíš se ceny stabilizují," řekl MfD.

ČTĚTE TAKÉ:

Věří, že utrácet začnou ti lidé, kteří mají na nákup zboží dost peněz, ale odkládají ho, protože čekají na další pokles cen. "U některých typů zboží je ta spekulace zřejmá," podotkl Singer s tím, že čekání na zlevnění bílého zboží, automobilů či nemovitostí je příběhem posledních let.

ČNB zahájila devizové intervence ve čtvrtek s cílem oslabit kurz koruny, centrální banka chce kurz držet poblíž 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly mnohem větší v případě deflace.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.