Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB varuje před nákupčími akcií

Česká národní banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká národní banka | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká národní banka si opět vyšlápla na výkupčí akcií, kteří zneužívají neznalosti lidí, a nabízejí odkup akcií za velmi nevýhodné ceny.

Centrální banka před nimi varovala tentokrát v souvislosti se zprávou, podle které drží každý desátý obyvatel České republiky cenné papíry ještě z časů kuponové privatizace. Data zveřejnila Česká národní banka (ČNB) ve spolupráci s organizátorem mimoburzovního trhu společností RM-Systém.

Podle šéfky komunikace ČNB eviduje Středisko cenných papírů více jak milion účtů s cennými papíry, které byly založeny při privatizaci kuponovou metodou.

Oslovení akcioví experti se domnívají, že je velmi obtížné odhadovat, kolik by mohla činit celková hodnota těchto privatizačních akcií.

„Mnoho firem není veřejně obchodováno a ani nezveřejňuje výsledky hospodaření, takže je prakticky nemožné určit jejich hodnotu,“ tvrdí například analytik společnosti Cyrrus Petr Bártek.

S tím souhlasí také ředitel pro strategii a marketing RM-Systému Jiří Vodička. „Ocenění neobchodovatelných titulů je velmi složité. Určitě se ale ta celková hodnota pohybuje někde v řádech miliard korun,“ prohlásil Vodička.

V loňském roce se přitom na nově otevřený Volný trh RM-Systému vrátily akcie mnoha významných českých podniků, se kterými se už neobchodovalo. „Jejich cena za poslední dobu několikanásobně vzrostla,“ upozorňuje Vodička.

Například akcie Třineckých železáren měly v roce 2002 hodnotu 179 korun, nyní je jejich hodnota sedminásobná - 1303 korun. Ještě lépe jsou na tom akcie společnosti Mittal Steel Ostrava. Zatímco ještě před čtyřmi lety měly cenu 37 korun, nyní se vyhouply na pětašedesátinásobek - na 2416 korun za kus.

,
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!