7. února 2008 13:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČNB zvýšila sazby na šestileté maximum

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos Lidové noviny

PRAHA Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak vzrostla na 3,75 procenta, tedy na nejvyšší hodnotu od dubna 2002.

Analytici zvýšení sazeb očekávali. Česká republika má přesto stále nejnižší sazby v Evropské unii.

Důvodem růstu sazeb je podle analytiků inflace, která zřejmě v lednu stoupla až nad 6,5 procenta, a obava centrální banky z růstu dalších inflačních očekávání. Podle ekonomů je ovšem tento trend jednorázový a v průběhu roku by se inflace měla vrátit ke třem až čtyřem procentům.

Současný růst inflace zatím způsobují faktory, které centrální banka nemůže příliš svoji měnovou politikou ovlivnit. Ceny rostou především kvůli zdražování potravin, ropy, regulovaného nájemného, elektřiny, plynu nebo tepla. Stoupla rovněž spotřební daň na cigarety a výši cen ovlivňuje i růst snížené sazby daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent.

Podle odhadů bylo dnešní zvýšení sazeb ovšem kvůli negativnímu hospodářskému vývoji ve světě zřejmě první a poslední v letošním roce. "Centrální bankéři reagovali na hrozbu rostoucí inflace. Dle našeho názoru se jedná o jedno z posledních, ne-li úplně poslední, zpřísnění měnových podmínek. Nyní by mělo následovat delší období úrokové stagnace. Koncem roku se můžeme dočkat naopak snížení sazeb v souvislosti se zpomalující domácí ekonomikou," uvedl analytik Citco-finanční trhy Tomáš Volf.

I člen bankovní rady Robert Holman nedávno uvedl, že hrozba hospodářské recese ve Spojených státech by bankovní radu měla spíše odrazovat od zvyšování úrokových sazeb. Centrální banka by podle něj měla postupovat opatrně také kvůli posilující koruně a růstu cen potravin, který nemusí být dlouhodobý.

Lidovky.cz