Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Centrální banka zvýšila úrokové sazby. Čeká se zdražení půjček a euro za 24,90

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rusnok, guvernér České národní banky. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Česká národní banka zároveň odhaduje v letošním roce průměrný kurz koruny vůči euru na 24,90 Kč/EUR a zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta z 3,4 procenta odhadovaných v listopadu.

Pro zvýšení úrokových sazeb hlasovala bankovní rada jednomyslně. Jednání se zúčastnilo pět ze sedmi centrálních bankéřů. Na jednání nebyli přítomni viceguvernér Mojmír Hampl a člen bankovní rady Oldřich Dědek.

ČNB ve čtvrtek zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na 1,5 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.

„Centrální banka tak reaguje na velmi dobrou kondici domácí ekonomiky, která vykazuje velmi slušná růstová tempa. Zvyšováním sazeb přibrzďuje ekonomiku, aby zabránila tvorbě větších nerovnováh nebo dokonce bublin,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Naposledy rada zvýšila úrokové sazby na počátku listopadu o 0,25 procentního bodu. Předtím zvýšila úrokové sazby v srpnu, a to poprvé od února 2008. Na posledním měnovém jednání 21. prosince ponechala bankovní rada úrokové sazby beze změny.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Koruna přitom již před výsledkem jednání posílila na své nejsilnější úrovně od konce kurzového závazku, poté však mírně své zisky korigovala. „Čím však bude koruna silnější, tím bude z pohledu centrální banky menší potřeba úrokové sazby dále zvyšovat, jelikož měnové zpřísnění bude probíhat přes silnější kurz. Současný kurz koruny poblíž hranice 25,20 Kč za euro tak může být z pohledu ČNB již příliš silný,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Rusnok: Prognóza počítá s dalším zvýšením sazeb

Nová prognóza je podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka zpracována tak, že počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb. To je ale podle něj podmíněno dalšími okolnostmi a dalším ekonomickým vývojem.

„Prognóza tak, jak je dneska zpracovaná, tak vidí v podstatě prostor pro další zvýšení úrokových sazeb v rozsahu jednoho dalšího zvýšení v tomto roce. Ale i to je podmíněno dalšími okolnostmi a vývojem,“ uvedl Rusnok. Upozornil, že již dříve se vyslovil pro dvoje zvýšení úrokových sazeb v letošním roce.

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta.

Sazby mají vliv na vklady i půjčky na bydlení

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo pět ze sedmi jejích členů. Na jednání nebyli přítomni viceguvernér Mojmír Hampl a člen bankovní rady Oldřich Dědek.

Tisková konference po jednání rady začne ve 14:15, kde guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámí důvody čtvrtečního rozhodnutí a zveřejní novou makroekonomickou prognózu centrální banky. ČNB také poprvé od zahájení intervencí v roce 2013 zveřejní i odhadovaný kurz koruny vůči euru.

Koruna přitom již před výsledem jednání posílila na své nejsilnější úrovně od konce kurzového závazku, poté však mírně své zisky korigovala. „Čím však bude koruna silnější, tím bude z pohledu centrální banky menší potřeba úrokové sazby dále zvyšovat, jelikož měnové zpřísnění bude probíhat přes silnější kurz. Současný kurz koruny poblíž hranice 25,20 korun za euro tak může být z pohledu ČNB již příliš silný,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Euro za 24,90?

Česká národní banka odhaduje v letošním roce průměrný kurz koruny vůči euru na 24,90 Kč/EUR. Příští rok pak počítá s posílením na průměrných 24,50 Kč/EUR. Guvernér ČNB Rusnok upozornil, že prognóza kurzu koruny nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat ani jako žádoucí úroveň kurzu.

ČNB tak ve čtvrtek obnovila zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru. Zveřejňování odhadů pozastavila banka v listopadu 2013 v souvislosti se zavedením kurzového závazku.

„Prognóza kurzu je spolu s prognózou všech dalších veličin podmíněna přijatými předpoklady prognózy, včetně výhledů zahraničního vývoje,“ uvedl Rusnok. Dodal, že příchod neočekávaných šoků může vychylovat skutečný vývoj kurzu od prognózy, a to někdy i výrazně.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že tímto krokem chce ČNB trhu poskytnout více informací o zamýšleném utahování měnové politiky. Pokud by totiž koruna v realitě neposilovala tolik, jak ČNB přepokládá, byl by to pro trh signál, že centrální banka může zvyšovat úrokové sazby rychleji, než čeká její prognóza, a naopak.

Odhadovaný kurz je podle Seidlera pro letošní rok obecně silnější, než trh patrně očekával. ČNB tak podle něj očekává, že zpřísňování měnové politiky bude se letos uskuteční více prostřednictvím silnější koruny a ČNB tak nebude muset tolik zvyšovat úrokové sazby.

„Současná prognóza tak počítá pouze maximálně s jedním dalším růstem sazeb v letošním roce, což je méně, než trh nyní předpokládá. Je tak zřejmé, že další zvyšování sazeb ze strany ČNB se bude do velké míry odvíjet od vývoje kurzu koruny,“ uvedl.

Česká měna posilovala již před čtvrtečním rozhodnutím České národní banky o nastavení úrokových sazeb. Před polednem se obchodovala za 25,22 Kč/EUR, a byla tak nejsilnější od února 2013. Kolem 14:00 se obchodovala koruna slabší kolem 25,26 Kč/EUR.

Centrální banka zlepšila odhad růstu ekonomiky

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta z 3,4 procenta odhadovaných v listopadu. Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 procenta z předchozích 3,1 procenta. Pro rok 2017 nechala ČNB odhad růstu na 4,5 procenta.

V případě vývoje inflace ČNB odhad snížila. V prvním čtvrtletí příštího roku tak čeká inflaci 1,9 procenta, zatímco v listopadu to byla dvě procenta. Pro druhé čtvrtletí 2019 odhad ponechala na 1,8 procenta. „Celková inflace letos setrvá nad dvouprocentním cílem a na horizontu měnové politiky se bude pohybovat těsně pod ním,“ uvedl Rusnok.

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle něj vyrovnaná. Nejistotou pro případný růst i pokles inflace je síla domácích inflačních tlaků a vývoj kurzu koruny.

Rusnok dále uvedl, že nové prognóze odpovídá nárůst domácích tržních úrokových sazeb v letošním a zejména v příštím roce. Letos podle něj bude růst zpomalen měnovou politikou Evropské centrální banky.

Ministerstvo financí ve středu v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,4 procenta. Úřad zlepšil i odhad pro růst ekonomiky v loňském roce na 4,3 procenta. Pro rok 2019 odhaduje MF růst hrubého domácího produktu na 2,6 procenta. Česká bankovní asociace (ČBA) minulý týden zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,3 procenta. V roce 2019 by česká ekonomika měla podle ČBA růst o 2,9 procenta.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...