Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Hity letošních Vánoc? Tablety, Inferno, Sázky a dostihy, hlásí obchodníci

Jaké dárky letos najdete pod stromečkem? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaké dárky letos najdete pod stromečkem? |

PRAHA Internetoví obchodníci se shodují, že rapidně naroste zájem o tablety - a to až čtyřnásobně. Moderní elektronika ale nezastíní klasické vánoční dárky: pod většinou stromečků budou opět knížky, hračky i kosmetika.

"Mezi populární dárky budou určitě patřit tablety a chytré telefony. A pak vánoční klasika - od hraček přes kutilské potřeby po kuchyňské spotřebiče," potvrzuje Michala Gregorová, mluvčí internetového obchodu Mall.cz.

Zároveň odhaduje, že během prosince se prodá až čtyřnásobně více tabletů než před rokem. Do nabídky totiž přibyly cenově dostupnější značky, mezi novinkami se navíc objeví i speciální tablety pro děti.

Další hity letošních Vánoc

K nejpopulárnějším dárkům se vyjádřil Tomáš Braverman, šéf Heureka.cz.
"Oblíbené určitě budou tablety a tradičně móda. Hity z dalších kategorií budou podle vyhledávání vypadat takto:"

  • Knihy - Kuchařka Deník Dity P. a novinka Inferno od Dana Browna
  • Domácí kávovary - Dolce Gusto
  • Hračkyinteraktivní Furby a klasikou je Lego
  • Společenské hry – další boom zažijí Dostihy a sázky karetní hra Bang!

Už loni zaznamenal internetový trh velký zájem o tablety a čtečky knih. Oproti roku 2011 si zákazníci o Vánocích 2012 pořídili desetkrát více tabletů a dvacetkrát více čteček.

Stejný trend pozoruje i Ondřej Hloupý ze serveru Akcniceny.cz. " Mezi nejžádanějšími dárky se letos umísťují tablety, které se stávají velmi populárními a dostupnými. Následují notebooky, chytré telefony a 'klasičtější' dárky, jako jsou knihy, drobné spotřebiče a oblečení. Čím dál více populární jsou pak i nákupní poukázky, které jsou hojně využívány hned první sváteční dny," říká Hloupý.

A jaké dárky plánují nakoupit ti, kteří ještě vánoční horečce nepodlehli? To zjišťoval průzkum společnosti Seznam.cz: "Z našeho průzkumu vyplývá, že lidé pod stromečkem nejčastěji naleznou kosmetiku (72 % z nich), knihy (66 %), oblečení (64 %) a vybavení pro hobby a volný čas (63 %)," říká Jan Samko, manažer serveru Zboží.cz.

Anketa "jaké vánoční dárky budete letos kupovat?“

Anketa "jaké vánoční dárky budete letos kupovat?“

Že rostoucí zájem o tablety neznamená úpadek tradičních dárků, očekávají i v Mall.cz. Vedle knih a hraček půjde především nesmrtelné Lego. Muži i tyto Vánoce dostanou kutilské sady či značkové sekery, ženy pak parfém či kosmetiku. Kupovat se budou i malé spotřebiče, především automatické a kapslové kávovary. Letošní novinkou budou i multifunkční hrnce a rýžovary.

Jak se bude nakupovat přes internet?

Raketově roste zájem o internetové obchody. "Celkem 87 % českých internetových uživatelů o letošních Vánocích shánět dárky přes internet a 78 % z nich k tomu využije internetové srovnávače cen," cituje další z průzkumů Samko.

Kolik Češi o Vánocích utratí?

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto)

"V letošním roce lidé více než bylo zvykem dříve čekali na listopadovou výplatu, nicméně zároveň deklarují, že budou utrácet nejméně stejné částky jako loni. Zhruba polovina lidí plánuje utratit za vánoční dárky do 5 tisíc korun, dalších 41 procent zákazníků pak v rozmezí od pěti do patnácti tisíc korun," vypočítává Ondřej Hloupý z serveru Akcniceny.cz, který sleduje nabídky hypermarketů.

Otázkou je i to, jak se na dárcích podepíše intervence ČNB ze 7. listopadu, která oslabila českou měnu. Kvůli slabší koruně stojí veškeré zboží z dovozu před zdražením - to však přijde v delším časovém výhledu - záleží však na typu zboží. Podle internetových obchodníků intervence předvánoční nákupy zásadně neovlivní.

"Je pravda, že velké e-shopy a dodavatelé už oznámili zdražování, nicméně zdražení můžou vybalancovat předvánoční akce a hlavně povánoční výprodeje. Vývoj cen po novém roce je teď těžké odhadnout, ovlivní ho velcí hráči, kteří ovlivňují uživatelské chování na internetu," Braverman.

Spíš než výši cen, ovlivnil krok ČNB čas nákupů. "Patrný je fakt, že zákazníci kvůli hrozbě zdražení uspíšili svoje nákupy. Momentálně se u nás nakupuje o 70 % více než ve srovnatelném období minulého roku, což je růst, který jde částečně na vrub právě hrozbě zdražení," říká Gregorová z Mall.cz.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...